CYWILIZACJA

Naukowcy są pewni! Ludzie, którzy się nie wysypiają tracą zdolność…

Osoby, które mają problemy ze snem, mogą utracić zdolność pozytywnego myślenia. Eksperci ostrzegają, że może to być objaw depresji.

Amerykańscy naukowcy przebadali grupę 40 zdrowych dorosłych osób. Część z nich czuwała przez 28 godzin, a reszta mogła przespać w nocy 8 godzin. Potem cała grupa miała zidentyfikować szczęśliwe, smutne i neutralne twarze w teście, który miał ocenić do jakiego stopnia zwracają uwagę na pozytywne bądź negatywne informacje. Psycholodzy zmierzyli dokładność i czas reakcji.

Generalnie mamy tendencję do zauważania pozytywnych bodźców w naszym środowisku. […] Pozbawienie snu może ją jednak wyeliminować – powiedziała dr Ivan Vargas z Uniwersytetu Pensylwanii.

Badania pokazały, że ludzie pozbawieni snu mniej skupiali się na szczęśliwych twarzach. Niekoniecznie bardziej koncentrowali się na negatywnych, ale rzadziej zauważali pozytywne twarze. Autorzy publikacji z pisma Cognitive Therapy and Research podkreślają, że to może mieć spore znaczenie dla osób zmagających się z depresją lub lękiem.

Depresja jest zwykle opisywana jako tendencja do bardziej negatywnego myślenia czy samopoczucia (smutku), ale właściwie jest ona związana […] z mniejszą tendencją do odczuwania szczęścia. Na podobnej zasadzie, jeśli za mało śpisz, zmniejsza to twoją zdolność do zwracania uwagi na pozytywne rzeczy, co z czasem może stwarzać ryzyko depresji – stwierdzają naukowcy w swoim raporcie.

Co ciekawe, osoby z historią bezsenności były mniej wrażliwe na efekty pozbawiania snu. Amerykanie sądzą, że zdobyły doświadczenie i rozwinęły metody radzenia sobie ze skutkami niewyspania.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze

Zobacz także

SŁAWOMIR i KAJRA w nietypowej ROLI – Gwiazdorska para APELUJE o… (VIDEO)

M. A.

Ten wyrok może zachwiać podstawowymi prawami REPUBLIKI OKRĄGŁOSTOŁOWEJ. Czy Gersdorf straci pracę?

Redakcja malydziennik

Max Kolonko chce współpracować z … TVN! Jego fani oburzeni!

Redakcja malydziennik
Ładuję....