WYDARZENIA

Naukowcy opracowali nowe zasady żywienia. Są ważne nowości

warzywa

Naukowcy ogłosili podczas IV Narodowego Kongresu Żywieniowego w Warszawie nowe zasady niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia. Obok odpowiedniej diety bardzo ważne sen i aktywność fizyczna.

W czasie konferencji naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia zaproponowali nową tzw. piramidę żywienia. Nowe zasady dotyczą dzieci i młodzieży w wieku 4 – 18 lat.

Według specjalistów kluczowe jest zwiększenie aktywności fizycznej. Bez tego elementu nie uda się przeciwdziałać pladze otyłości wśród dzieci. Przypomnijmy, że obecnie polskie dzieci są w czołówce europejskiej, jeśli chodzi o otyłość. W Polsce z nadwagą lub otyłością zmaga się co piąty uczeń.

Drugim kluczowym elementem jest odpowiednia jakość i ilość snu. Okazuje się, że niedobór snu wpływa na ryzyko otyłości. Dzieciom w wieku 6-12 lat zaleca się sen trwający co najmniej 10 godzin na dobę.

Naukowcy uznali, że zła jakość i ilość snu oraz siedzący tryb życia w połączeniu ze spożywaniem zbyt dużej ilości kalorii wprost przyczynia się do występowania otyłości.

Według zaleceń piramidy zdrowego żywienia, dzieci i nastolatki powinny spożywać pięć posiłków dziennie o stałych porach, najlepiej co 3-4 godziny. Po każdym posiłku należy pamiętać o dokładnym umyciu zębów. Aż 90 proc. dzieci w Polsce ma próchnicę.

Szczególnie ważne jest spożywanie owoców i warzyw w ilości co najmniej 400 gramów dziennie. Obecnie w Polsce dzieci i młodzież spożywają około 70% tej normy.

W drugiej kolejności ważne są produkty pełnoziarniste. Bardzo ważne jest spożywanie nabiału i najlepiej jeśli są to naturalne kefiry, jogurty czy maślanka.

Zalecane są też chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych. Jaja można jeść kilka razy w tygodniu. Najlepiej jeśli posiłki nie są smażone ale duszone lub gotowane.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia młodych Polaków jest spożywanie dużych ilości napojów słodzonych. Należy wypijać nie więcej niż szklankę soku owocowego dziennie.

Prawdziwą plagą bardzo niebezpieczną dla zdrowia jest żywienie się w fast foodach. Najlepiej zupełnie z nich zrezygnować.

Dobry i wystarczająco długi sen, aktywność fizyczna i dobrze dobrana dieta to najlepsze sposoby aby zapobiegać większości chorób.

Źródło: Nauka w Polsce

Fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/skandal-na-74-obchodach-wyzwolenia-obozu-koncentracyjnego-auschwitz-faszysci-wzywaja-do-usuniecia-zydow/

 

 

 

Komentarze

Zobacz także

Wszyscy rodzimy się, by umrzeć, a nasze życie jest także cierpieniem. Czy to znaczy, że można nas zabić?

Redakcja malydziennik

Pierwszy taki film na świecie . Pokazali jak człowiek … umiera!

Redakcja malydziennik

STAROŻYTNI KOSMICI wciągnęli go w DEMONICZNĄ DUCHOWOŚĆ

Redakcja malydziennik
Ładuję....