ARCHIWUM

Narzekasz na podatki w Polsce? Powody do narzekania to mają Włosi

Podatek od cienia rzucanego na ziemię przez szyldy sklepów wprowadzono w miejscowości koło Treviso na północy Włoch. Sklepikarze protestują przeciwko dodatkowemu obciążeniu, które uznano za najbardziej ekscentryczne w kraju.

W ostatnich tygodniach, jak podała włoska prasa, właściciele sklepów w Conegliano Veneto otrzymali wezwanie do zapłacenia podatku, na widok którego przecierali oczy ze zdumienia. Muszą zapłacić kilkadziesiąt euro za to, że ich szyldy rzucają cień na ziemię. Opłatę tę wprowadziła prywatna firma, która ściąga podatki i inne należności zasilające gminną kasę.

 

Handlowcy zbuntowali się. Argumentują, że takiego podatku nie ma w żadnym miejscu we Włoszech, a być może także na świecie. Jednak na złości poprzestali, bo – jak zauważono – ewentualne spory z fiskusem i odwołanie się od nakazu zapłaty kosztowałoby ich dziesięć razy więcej. Zapłacili więc żądaną sumę, by oszczędzić sobie jeszcze większych wydatków i nerwów.

 

Ten nader oryginalny podatek jest, jak zauważył dziennik „Corriere della Sera”, owocem „co najmniej mocno naciąganej” interpretacji jednego z dekretów z 1993 roku.

 

Okazało się przy okazji, że obowiązuje także „letnia” wersja tego samego podatku; od cienia rzucanego przez sklepowe markizy, chroniące przed słońcem.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Polska to niekwestionowany lider Europy Środkowej! ZOBACZ dlaczego

Redakcja malydziennik

Były ksiądz Jacek Międlar zatrzymany na lotnisku w Londynie

Redakcja malydziennik

Gazeta Wyborcza ma kłopoty, OGROMNE KŁOPOTY! Spadek sprzedaży na łeb, na szyję!

Redakcja malydziennik
Ładuję....