RELIGIA

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego jest dziś – weź i czytaj! "Pismo Święte jest DNA każdego chrześcijanina"

„Weź i czytaj!” to hasło tego dnia. W czytanie włączają się znane osobistości. Warto jednak, żeby każdy włączył się w inicjatywę.

„Pismo Święte to list Pana Boga do każdego z nas” – przypomniał rzecznik Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Inspiracją do zorganizowania Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego były obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. W tym dniu w kościołach ma miejsce uroczysta lektura wybranych tekstów z „Listu do Galatów” z odpowiednim nawiązaniem do Niedzieli Biblijnej. W wielu parafiach wierni otrzymują też "Chleb życia", czyli pojedyncze fragmenty „Listu do Galatów” na karteczkach, by mogli zabrać je do domu, odszukać zaznaczony tekst w swoim Piśmie Świętym, uważnie przeczytać i rozważyć w kontekście swojego powołania i aktualnej sytuacji życiowej.

 

Jak wskazują organizatorzy, Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego ma za zadanie ukazywać Pismo Święte jako kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy, pomagać w odkrywaniu zalet wspólnotowego czytania Biblii, ukierunkowywać modlitwę i medytację wiernych na wybraną księgę.

 

Rano w Łagiewnikach, na otwarcie Dnia, homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski. Tam też słowo proklamowane było przez rodziców Prezydenta Andrzeja Dudy, a także senatora Mieczysława Gila. „Zmartwychwstanie Chrystusa stało się przełomowym wydarzeniem dla świata. Oznaczało ono ostateczne zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Ono też niejako porządkowało całe życie chrześcijan pozwalając im zrozumieć siebie i całą, zupełnie dla nich nową rzeczywistość, która zaistniała w momencie przyjęcia przez nich sakramentu chrztu św.” – mówił metropolita krakowski.

 

„Dla człowieka bowiem nie ma nic bardziej cennego niż cieszyć się Bożą łaską. Natomiast jej utrata powinna mu się jawić jako największe osobiste nieszczęście” – wskazał. Jak zaznaczył, dzięki poczuciu osobistej godności i związaniu z Bogiem wiara chrześcijan jest ostatecznie skierowana ku Bogu z nadzieją, że zmierzając za Chrystusem osiągną życie wieczne.

 

Z kolei Przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki, który objął Dzień patronatem, mówił, że "uzmysławiamy sobie, że mamy niezwykły skarb w ręku, który powinien być wykorzystany". Abp Gądecki zachęca każdego, „od najmniejszego do największego, od najmłodszego do najstarszego”, aby wziął udział „w tym pięknym dziele, jakim jest Narodowe Czytanie Pisma Świętego”.

 

Organizatorami akcji są: Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacji Soar i Fundacji Dabar. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Źródło: Episkopat

Komentarze

Zobacz także

Wojna ezoteryków z chrześcijanami, czyli Metafizyczny thriller Williamsa

Redakcja malydziennik

Grzegorz Braun o filmie Sekielskich: To być może otwarcie nowej epoki

Adam Gaafar

Rosja BUDZI SIĘ! Poznaj kolejną inicjatywę w obronie życia

Redakcja malydziennik
Ładuję....