POLITYKA

Na Ukrainie zrobili z tym porządek. A w Polsce dalej komunistyczni zbrodniarze patronami ulic. Kiedy to się skończy?

Prawie 51,5 tysiąca zmienionych nazw ulic i prawie 1000 nowych nazw miejscowości to bilans dekomunizacji, przeprowadzonej na Ukrainie w mijającym, 2016 roku – poinformował Instytut Pamięci Narodowej w Kijowie.

Rok 2016 stał się rokiem dekomunizacji na Ukrainie. W trakcie obowiązywania ustawy (dekomunizacyjnej) Ukraina uczyniła więcej dla pokonania dziedzictwa totalitarnej przeszłości, niż w całym okresie swojej niepodległości” – oświadczył szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz.

Prócz zmian nazw miejscowości i ulic na Ukrainie w bieżącym roku demontowane były pozostałe po komunizmie pomniki. Z piedestałów spadło 1320 posągów wodza bolszewickiej rewolucji Włodzimierza Lenina i 1069 pomników innych działaczy komunistycznych.

„Zmiany, które można zauważyć na mapie kraju, czy w każdej z jego miejscowości, są niezbędnym elementem naszej integracji z demokratyczną Europą” – podkreślił Wiatrowycz.

Ukraiński parlament przyjął pakiet ustaw dekomunizacyjnych w kwietniu 2015 roku; weszły one w życie miesiąc później. Ustawy te zakazują m.in. propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli, a także uznają komunistyczny system totalitarny lat 1917-1991 za system przestępczy. Za przestępczy uznano też nazistowski system totalitarny. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Oto plan .Nowoczesnej: Oddzielić murem Kościół od państwa i …

Czy wicepremier Mateusz Morawiecki zada decydujący cios nadzwyczajnej kaście? Oby!

Redakcja malydziennik

Nosisz taką bransoletkę? ZNISZCZ JĄ bo to różaniec szatana!

Redakcja malydziennik
Ładuję....