WYDARZENIA

Na tę informację czekali rodzice. Państwo zapłaci za powikłania po SZCZEPIENIU

Państwo będzie płacić odszkodowania za powikłania po obowiązkowych szczepieniach. Ale nie za wszystkie – informuje „Nasz Dziennik”. Opracowaniem wstępnych założeń dotyczących specjalnego funduszu kompensacyjnego zajmuje się, z polecenia ministra zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny.

Ustawa zobowiązuje rodziców do poddania dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Od tego obowiązku zwolnić mogą jedynie konkretne przeciwwskazania lekarskie. – Chodzi o to, by rodzina, w której dziecko trafiło do szpitala na skutek powikłań poszczepiennych, otrzymała szybką pomoc finansową – informuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS. 

 

Rodzina, której dziecko dotknął syndrom NOP – niepożądanych odczynów poszczepiennych, będzie mogła starać się o odszkodowanie już w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że nietypowe zachowanie czy stan dziecka są właśnie rezultatem szczepienia. Wystarczy, że złoży stosowny wniosek w resorcie zdrowia – informuje „Nasz Dziennik”.

 

GIS zapewnia, że cały pomysł opiera na szybkiej, administracyjnej drodze pomocy dla rodziny. – Co nie zabiera tej rodzinie prawa do dochodzenia odszkodowania przed sądami powszechnymi – informuje Bondar. – Mówimy o wstępnych pracach. Konkretne rozwiązania, które w tej chwili tworzymy w GIS, mogą ulec zmianom w wyniku konsultacji społecznych, do których projekt trafi po akceptacji ministra zdrowia – dodaje Bondar w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”. 

 

Źródło: "Nasz Dziennik"

Komentarze

Zobacz także

Rumuński Senat broni rodziny przeciwko homolobby!

Redakcja malydziennik

Uwaga na pigułkę śmierci! Pod żadnym pozorem jej nie przyjmuj i ostrzegaj przed nią innych

Redakcja malydziennik

Czym Polacy palą w piecach? Smog znowu zabija

Redakcja malydziennik
Ładuję....