POLITYKA

Na co idą pieniądze z 500 plus i kto sobie najbardziej program ceni? Możesz się zdziwić

Podstawowe potrzeby, w tym odzież i żywność, a także rozrywka, edukacja i oszczędności. Na te cele beneficjenci programu 500 plus wydają pieniądze – wynika z najnowszego badania opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”.

Polaków o 500 plus pytały Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, w ramach badania „Sytuacja na rynku Consumer Finance”. 

 

Zdecydowanie największy odsetek ankietowanych gospodarstw domowych przeznacza środki z programu na podstawowe potrzeby. Aż 51 proc. badanych deklaruje, że za otrzymane pieniądze zakupili żywność i odzież. Pomimo dobrej sytuacji gospodarczej odsetek ten zwiększył się z o prawie 10 p.p. od badania przeprowadzonego rok temu – pisze „Rzeczpospolita”. 

 

Wyraźnie wzrosły też wydatki na edukację i kształcenie dzieci. Obecnie 45 proc. badanych deklaruje ten cel, podczas gdy w roku ubiegłym było to 32 proc. Zwiększyła się także liczba gospodarstw domowych finansujących z programu 500 Plus wydatki na rozrywkę (z 12 proc. do 20 proc.). 

 

Około 14 proc. badanych zadeklarowało zaś zwiększenie oszczędności w reakcji na pojawienie się tych środków. Zaledwie co dwudzieste gospodarstwo domowe przyznało się do sfinansowania zakupu dóbr trwałych.

 

Ankietowani zostali także poproszeni o ocenę programu. Znacząca grupa gospodarstw domowych ocenia go pozytywnie lub bardzo pozytywnie. Stanowią oni odpowiednio 45 proc. oraz 40 proc. ogółu badanych.

 

– Zaskakujące jest jednak, że w grupach gospodarstw domowych o niskich dochodach zdecydowanie wyższy odsetek gospodarstw wydaje się być niezadowolony ze świadczenia. Wśród tych dysponujących dochodami do 1000 zł na osobę aż 23 proc. badanych deklaruje, że świadczenie jest zbyt niskie, aby ocenić je pozytywnie. Tymczasem w grupie respondentów bardziej zamożnych odsetek ten jest na poziomie 2 proc. – komentuje dla „Rzeczpospolitej” dr hab. Piotr Białowolski z Uniwersytetu Harvarda.

 

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

LEWACTWO SIĘ WŚCIEKA: świetny sposób promocji rodziny! Miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży, niższe podatki dla małżeństw

Redakcja malydziennik

Co za nieoczekiwana zamiana miejsc: opozycji nie podoba się "Ucho Prezesa". Jak śmieją się z władzy to dobrze…

Redakcja malydziennik

Zmarła żona Wojciecha Jaruzelskiego, Barbara Jaruzelska!

Redakcja malydziennik
Ładuję....