Upały w tym roku w Polsce są szczególnie dokuczliwe. Dopiero czerwiec, a temperatury już oscylują w granicach ponad 35 stopni. Dzieci może i do szkoły nie muszą już chodzić, ale dorośli wciąż muszą pracować. Czy aby na pewno?
Z uwagi na doskwierające upały możesz odmówić przyjścia do pracy! Nie wiedziałeś? Zobacz, w jakich okolicznościach i co musi zrobić wtedy pracodawca…
CZYTAJ TAKŻE: Na upały WODA NIE WYSTARCZY. Potrzebny jeszcze jeden składnik
Co prawda ani przepisy BHP, ani kodeks pracy nie określają górnej granicy temperatury w biurze, czy na zakładzie pracy, ani kiedy pracownik może odmówić z tego powodu przyjścia do pracy. Ale…jest powiedziane, że pracodawca musi zapewnić warunki i odpowiednią temperaturę w zależności od wykonywanych czynności. Przyjmuje się więc umownie odpowiednie normy:
- 26 stopni dla prac ciężkich, fizycznych
- 28 stopni dla prac średnio ciężkich, fizycznych
- 30 stopni dla prac biurowych
Młodzież między 16 a 18 rokiem życia oraz chorzy mogą po przekroczeniu tych temperatur odmówić przyjścia do pracy. Pozostali potrzebują zgody pracodawcy, który jednak w określonych okolicznościach musi zapewnić pracownikom zimne napoje – po przekroczeniu 26 stopni w otwartym terenie i 28 stopni w biurze.
Źródło: wp.pl