WYDARZENIA

Można je zabijać, a one już w łonach matek rozpoznają ich twarze. Nauka broni życia

Eksperyment z użyciem wyświetlanych obrazów i nowoczesnego USG pokazał, że już w łonie matki, dzieci szczególnie silnie reagują na widok twarzy. Tymczasem zdolności postrzegania przez płód mogą być jeszcze bardziej złożone.

Autorzy pracy opublikowanej na łamach „Current Biology” z pomocą specjalnego projektora wyświetlali – przez tkanki matek – dzieciom w ich łonach twarze ustawione górą do dołu lub w prawidłowej pozycji. W tym czasie obserwowali maluchy z pomocą czterowymiarowego USG, które umożliwia uzyskiwanie filmów. Chcieli w ten sposób sprawdzić, czy podobnie jak narodzone już dziecko, płód silniej zwraca uwagę na widok twarzy, niż na inne obrazy.

 

Nagrania pokazały wyraźne reakcje płodów – chętniej odwracały głowę w kierunku wzoru przypominającego twarz, niż w stronę obróconego obrazu. „Pokazaliśmy po raz pierwszy, że płód potrafi rozróżniać kształty i chętniej śledzi te, które przypominają twarz” – opowiada autor doświadczenia prof. Vincent Reid z Lancaster University. „W przypadku dzieci preferencje te są znane od wielu dekad, ale dotąd badania widzenia płodu nie były podejmowane” – opowiada brytyjski naukowiec.

 

Z tych wyników płyną dwa główne wnioski. Po pierwsze, zdolność do zauważania twarzy w okresie płodowym świadczy o tym, że dziecko nie musi się tego uczyć, lecz rodzi się z tą umiejętnością. Po drugie, okazuje się, że płód ma wystarczająco dużo światła, aby doświadczać bodźców wzrokowych. Jednakże badacze przestrzegają przyszłe mamy, aby nie kierowały silnych źródeł światła w stronę brzucha.

 

Brytyjski zespół planuje już kolejne eksperymenty. Mają one m.in. sprawdzić, czy podobnie jak noworodki, dzieci przed narodzeniem potrafią zwracać uwagę na ilości i liczby.(PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Molestowanie, napaści na tle seksualnym, gwałty i brak pieniędzy – oto dlaczego nie odbędzie się znany festiwal muzyczny

Dziewczynka o mały włos nie została wciągnięta przez rodzinę islamską. Brytyjczycy właśnie przekazali indoktrynowane dziecko babci

Redakcja malydziennik

TO JEST HIT! Znana wszystkim Gazeta prezentuje #WiewiórkaGate …a cały Twitter się śmieje!

Ładuję....