CYWILIZACJA POLITYKA

Możliwa nowa wojna na Bałkanach. Powstaje nowa armia w Europie

wojna

W Europie przywykliśmy uważać, że jesteśmy bezpieczni od wojny. Przeczą temu dwie ostatnie wojny światowe, wojna na Bałkanach z lat 90 oraz obecna wojna na Ukrainie. Czy grozi nam kolejna wojna, która swój początek będzie miała na Bałkanach?

Kilka dni temu parlament Kosowa zdecydował o utworzeniu własnej armii. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że Kosowo podjęło taką decyzję w „niewłaściwym czasie” i wezwał do dialogu. Z powyższego faktu bardzo niezadowolona jest Serbia, która tradycyjnie reprezentuje w regionie interesy Rosji.

Według Serbii powołanie armii przez Kosowo narusza postanowienia rezolucji ONZ, która zakończyła krwawą wojnę o niepodległość Kosowa prowadzoną w latach 1998-1999. Serbia ostrzega, że może odpowiedzieć na to posunięcie zbrojną interwencją przeciwko swojej byłej prowincji.

Interwencja armii Serbii w Kosowie doprowadziłaby do jej konfrontacji z siłami pokojowymi NATO, w tym żołnierzami USA, którzy stacjonują tam od 1999 roku.

Kosowo oderwało się od Serbii w 2008 roku – czego nie uznała m.in. Rosja.

Warto pamiętać, że wojny bałkańskie zwykle były ciężkie i krwawe a Bałkany to obszar ścierania się wpływów Wschodu i Zachodu. Rosja z pewnością nie pozostanie obojętna na fakt utworzenia nowej armii w tej części świata.

Źródło: Rzeczpospolita

fot. Pixabay

Zobacz też: https://malydziennik.pl/juz-wkrotce-polska-bedzie-miala-nowego-sojusznika-nato-wkracza-na-balkany-a-wszystko-wskazuje-na-to-ze/

Komentarze

Zobacz także

Miał być order za zabicie zamachowca z Berlina, a będzie…

Redakcja malydziennik

SKANDAL! Dwaj geje robią biznes na krzywdzie dzieci i kobiet!

SKANDAL! Niemcy NIE DADZĄ Polsce reparacji! Według nich należą się one…

Ładuję....