RELIGIA

Mocny głos hierarchy: to rząd powinien zagwarantować wolność religijną!

Jego głos jest tym bardziej ważny, że chrześcijanie od lat są dyskryminowani. Ich także dotyka fala terroru. Pomimo tych przeszkód, to w dużej mierze Kościół zajmuje się pomocą społeczną, nie tylko w stosunku do współwyznawców.

„Niech rząd, niech władze polityczne i religijne podejmą konkretne działania, wykraczające poza rutynowe uprzejmości, aby wesprzeć obecność irackich chrześcijan jako rodowitych mieszkańców tej ziemi oraz zagwarantować ich prawa jako obywateli i traktować ich jako rzeczywistych partnerów w samostanowieniu”. Domaga się tego rezydujący w Bagdadzie patriarcha chaldejski.

 

W liście pasterskim na święta wielkanocne abp Louis Raphael I Sako przypomina także codzienne cierpienia chrześcijańskiej ludności Iraku, będące wynikiem „rasizmu i niesprawiedliwych decyzji politycznych” oraz ataków ze strony terrorystów, którzy wygnali wyznawców Chrystusa z ich domów. Pomimo to tamtejszy Kościół chaldejski pomaga biednym i wysiedleńcom, wszystkim stara się służyć z miłością, ożywia nadzieję, zachęca do solidarności, stara się budować mosty, podtrzymuje dialog i pojednanie narodowe.

 

Patriarcha wzywa chaldejskich katolików do pogłębiania wierności chrześcijaństwu i Kościołowi, umacniania poczucia przynależności do ojczyzny i pamięci o tym, że ich obecność w Iraku jest znakiem historycznego trwania przez 20 wieków. Zachęca ich więc, by wrócili do swoich miast, troszczyli się o język swych przodków i o pamięć o nich – o świętych i męczennikach. Apeluje również do chrześcijan o współpracę z Irakijczykami innych religii, by wspólnie stawiać czoło piętrzącym się wyzwaniom.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

ZOBACZ jak Fatima zmieniła bieg historii!

Redakcja malydziennik

Papież do Kurii Rzymskiej. Zamiast życzeń ostre słowa. „To jest rak”, „istnieje wrogi opór pochodzący od diabła”

Redakcja malydziennik

POSŁUCHAJ kolejnego odcinka Rekolekcji Wielkopostnych i przede wszystkim: nie narzekaj!

Ładuję....