POLITYKA

MOCNE! Jezus nie daje nam ciastek. Daje nam…

Jezus nie daje nam ciastek. Daje nam chleb i wodę, to co jest konieczne, bez czego nie żyjesz – mówił podczas XXI Spotkania Młodych Lednica 2000 bp Grzegorz Ryś. Pod Bramą-Rybą na Polach Lednickich zgromadziło się w tym roku ponad 70 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.

Podczas homilii na Polach Lednickich bp Grzegorz Ryś pytał młodych: czego się spodziewacie po tej nocy? I mówił: to, czego naprawdę potrzebujecie, nie jest do wypracowania, nie jest do kupienia.

 

„Jak Jezus mówi o tym, czym nas chce karmić, to mówi o chlebie i wodzie. Chleb i woda – Jezus to chce nam dać. Nie daje nam ciastek, czasami, może. Ale tak naprawdę to daje nam chleb i wodę, to co jest konieczne, bez czego nie żyjesz, a musisz to dostać – bez tego będziesz martwy” – mówił.

 

„To jest niesłychane wyzwanie tego wieczoru i tej Ewangelii, że jest przed nami rzeczywistość, w której jak otrzymam, to dopiero będę mógł powiedzieć: wiem, że żyję. Teraz wiem, że żyję. (…) Możesz tylko dostać to, dzięki czemu będziesz naprawdę żył. A bez tego będziesz martwy. Co to jest? O czym mówi? Mówi o miłości” – dodał.

 

Jak tłumaczył bp Ryś młodym, miłości się nie kupi, a jeśli ktoś próbuje kupić miłość, staje się przedmiotem drwin. „Wszystko inne możesz kupić, wszystko inne możesz zrobić, ale miłość musisz dostać. To jest noc, która nam mówi – jesteśmy obdarowani miłością”. I pytał młodzież – „jesteście gotowi przyjąć tę miłość, jaką Bóg was kocha”?

 

Jak mówił duchowny, Bóg posyła ludzi słowami „idź i kochaj”, ale – jak wskazał bp Ryś – „nikt z nas nie pójdzie kochać, jeśli najpierw sam nie jest obdarowany miłością”. Hierarcha przypomniał, że Jezus kocha każdego właśnie takim, jakim jest. „Cały świat może wam powiedzieć, że jesteście bez sensu, że jesteście niepotrzebni, żeście się znaleźli na tym świecie przypadkowo. Cały świat wam może to powiedzieć, tylko nie Bóg. Bo Bóg za każdym razem mówi – chcę cię, potrzebuje cię. I każde uderzenie tętna w żyłach mówi mi o tym, że Bóg mnie chce. Mówi mi o tym, że Bóg mnie kocha”.

 

Jak zaznaczył hierarcha, ta noc nad jeziorem Lednickim jest po to, by się otworzyć na doświadczenie Bożej miłości. W innym wypadku – jak wskazywał – hasło „idź i kochaj” będzie jedynie bezsensownie powtarzaną mantrą. „Dajcie się pokochać Bogu, przyjmijcie go w całości, kiedy chce was wypełnić – wtedy pójdziecie” – apelował bp Ryś.

 

Mszę św. nad lednickim jeziorem celebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

 

Wieczorem swoje przesłanie do zebranych skieruje także papież Franciszek. Na tegoroczne Spotkanie Młodych na Polach Lednickich papież Franciszek przekazał także prezent dla pielgrzymów – perłowy różaniec ze srebrnym krzyżem. Franciszek postanowił ofiarować go uczestnikom lednickiego spotkania, gdy dowiedział się, że tegoroczny temat nawiązuje do postaci Maryi. Różaniec od Ojca Świętego przekazał zebranym płk Krzysztof Szopiński, który w trakcie spotkania skoczył ze spadochronem, niosąc ze sobą prezent od papieża.

 

Spotkanie zakończy nocne przejście młodych przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

 

Tegoroczne spotkanie jest m.in. dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Jak wskazywali organizatorzy, hasło "Idź i kochaj" nawiązuje z jednej strony do papieskiego przesłania, kiedy to Ojciec Święty Franciszek zachęcał w Krakowie młodych z całego świata, by wstali z kanapy i porzucili wygodne życie. Z drugiej strony jednak – jak podkreślali – to pewnego rodzaju testament, jaki zapisał w swoim notatniku twórca Spotkań nad Lednicą, dominikanin o. Jan Góra.

 

„Tegoroczne spotkanie prowadzą słowa +Idź i kochaj+. (…) Skąd wzięło się to hasło? Otóż o. Jan Góra rozpisał nam tematy Lednic na kilka lat do przodu. Na ten rok 2017 zapisał: przyszłość należy do tych, którzy potrafią następnym pokoleniom przekazać motywy życia i nadziei (…) zsyntetyzowaliśmy to w taki okrzyk +idź i kochaj+ i te słowa nas wszystkich prowadziły do dzisiejszego dnia” – mówił inaugurując spotkanie duszpasterz Wspólnoty Lednica 2000 o. Wojciech Prus.

 

Prymas Polski abp Wojciech Polak zwracając się do zgromadzonych powiedział, że bardzo się cieszy, iż tak wielu młodych ludzi jest tu, "u źródeł chrzcielnych Polski". Jak mówił, cieszy go, "że rzeczywiście nie jesteście młodymi +kanapowcami+, bo żeby się poczuć dobrze, nie potrzebujecie kanapy, tylko potrzebujecie wspólnoty. Żeby się poczuć dobrze, nie potrzebujecie komórki czy Facebooka – ale spotkania".

 

"Żeby się poczuć dobrze, potrzebujecie Jezusa i nawzajem siebie. I potrzebujecie Kościoła, dlatego wybraliście się w drogę na Lednicę, bo tutaj, razem, przy tym jeziorze na Lednicy, jak nam mówił o. Jan, można spotkać Chrystusa, który brzegiem tego jeziora chodzi. Dlatego przychodzimy tutaj do Jezusa, a on do nas przychodzi ze swoim słowem. Przychodzi do nas i przyjdzie z chlebem połamanym w dłoniach. Przychodzi i przyjdzie w twarzach stojących obok ludzi” – mówił prymas.

 

Oficjalnym rozpoczęciem spotkania był wystrzał armatni. Po nim odbyła się uroczysta procesja, w trakcie której pod Bramę-Rybę wniesiono m.in. relikwie świętego Wojciecha z Gniezna, relikwie świętych dominikańskich, kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, odlew dłoni św. Jana Pawła II oraz krzyż Światowych Dni Młodzieży z Częstochowy z 1991 roku.

 

Tegoroczna Lednica poświęcona jest także jubileuszowi 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W trakcie spotkania prymas Polski abp Wojciech Polak przejechał wozem konnym z pustą ramą obrazu, co miało nawiązywać do peregrynacji po Polsce ramy, po "aresztowaniu" maryjnego obrazu w 1966 roku.

 

Pielgrzymi przybywali pod Bramę-Rybę od samego rana w sobotę. Przed oficjalnym rozpoczęciem młodzież śpiewała, tańczyła i uczestniczyła we wspólnych modlitwach oraz nabożeństwie pokutnym.

 

Wszyscy przybywający na Pola Lednickie otrzymali w tym roku puzzle lednickie z hasłem "Idź i kochaj", nawiązujące do wczesnochrześcijańskiej symboliki oraz greckiego słowa "symbolon", oznaczającego przedmiot przełamany na pół. Dla każdego z uczestników przygotowano także świece oraz różańce, nawiązujące do trzech maryjnych rocznic: 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 140. rocznicy objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i 100. rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej. Księża z kolei dostają ryngraf z Matką Bożą Niezawodnej Nadziei z Jamnej, zaś siostry zakonne – chusty z nadrukiem wizerunku Matki Bożej Niezawodnej Nadziei z Jamnej.

 

Ogólnopolskie Spotkania Młodych Lednica 2000 odbywają się od 1997 roku. Ich twórcą był zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin o. Jan Góra. Po jego śmierci opiekę duszpasterską nad Lednicą sprawuje dominikanin o. Wojciech Prus. Każdego roku w spotkaniach na Polach Lednickich uczestniczy od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy. Przez 20 lat istnienia Spotkania Młodych zgromadziły pod Bramą-Rybą ok. 2 mln uczestników. (PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Prezydent Duda serdecznie pogratulował Trumpowi zwycięstwa. "Więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi to wspaniały przykład strategicznego partnerstwa"

Redakcja malydziennik

Andrzej Duda niczym amerykański prezydent. Połączy ich jedna rzecz

Redakcja malydziennik

Tak się kończy przymusowa relokacja: 80% uchodźców uciekło już z Litwy

Ładuję....