ARCHIWUM

Mniej pieniędzy na kościoły, za to więcej na… Włoski Kościół zmienia priorytety. Słusznie?

Kościół we Włoszech zmienia priorytety. W rozdziale pieniędzy pochodzących z odpisów podatkowych zmniejsza wydatki na działalność związaną z kultem, a zwiększa na pomoc społeczną.

Na początku tego stulecia głównym priorytetem episkopatu była budowa kościołów w nowych dzielnicach miast. Teraz najważniejsza jest pomoc dla potrzebujących: bezdomnych, migrantów i bezrobotnych. W ostatnich latach o 60 proc. wzrosły środki przeznaczane na ten cel. W tym roku Episkopat wyda na to 150 mln euro.

 

Działalność Kościoła na tym polu spotyka się z uznaniem pracowników społecznych. Katolickie instytucje doskonale wypełniają luki w polityce opiekuńczej państwa, docierają do tych potrzebujących, których pomoc oficjalna nie obejmuje albo wręcz nie chce wspierać. Tak było między innymi w Genui, gdzie władze miasta odmówiły przyjęcia migrantów, a diecezja udostępniła przybyszom własne struktury.

 

Środki przeznaczone na działalność charytatywną episkopat rozdziela między wszystkie diecezje. Połowę dzieli równo na wszystkie 228 diecezji, a drugą połowę według liczby mieszkańców.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Przestarzały i seksistowski gest czy wyraz szacunku do kobiety, czyli komu przeszkadza całowanie w rękę

Redakcja malydziennik

Prezydent Duda zdradza skąd pochodzą ataki na niego. ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

Dobrzy ludzie też idą do piekła! A katolicy nie mają być „dobrymi ludźmi”

Redakcja malydziennik
Ładuję....