Młodzież ma kontakt z Kościołem głównie dzięki szkolnej katechezie – wynika z ankiet archidiecezji warszawskiej poprzedzających przyszłoroczny synod o młodzieży. Wyniki przekazano Konferencji Episkopatu Polski – poinformowało biuro prasowe archidiecezji.
Jak poinformował cytowany w komunikacie diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Tomasz Zaperty, na terenie archidiecezji warszawskiej mieszka "ok. 220 tys. młodych katolików, którzy tu się urodzili i wychowali, tu się kształcą i podejmują pierwszą pracę", a ponadto "drugie tyle młodych przyjeżdża do Warszawy na studia lub do pracy, co w sumie daje ok. 450 tys. młodych". Przez "młodych" archidiecezja rozumie osoby w przedziale wiekowym 16-29 lat. Wszystkich katolików w archidiecezji jest – według komunikatu – 1 mln 425 tys.
"Młodzi to niemal jedna trzecia katolików archidiecezji warszawskiej, ale maksymalnie 20 proc. z nich regularnie uczestniczy co tydzień w niedzielnej mszy" – podała archidiecezja.
Z ankiet wynika, że Kościół ma kontakt z młodzieżą przede wszystkim w szkole. "W lekcjach religii, w zależności od typu szkoły, uczestniczy od 65 proc. do ponad 96 proc. uczniów. Parafia jest miejscem spotkania dla tej części młodych, która jest zainteresowana formacją duchową i przychodzi tu z pełnym przekonaniem" – czytamy w komunikacie. Jako "przydatne narzędzia nawiązywania więzi Kościoła z młodzieżą" wymieniono konkursy wiedzy religijnej oraz szkolne rekolekcje wielkopostne. Te ostatnie to dla niektórych młodych jedyna w roku okazja, by pójść do kościoła i przyjąć sakramenty – zaznaczono
Spośród inicjatyw kościelnych, które cieszą się w archidiecezji warszawskiej największą popularnością wśród młodzieży, wskazano duszpasterstwa akademickie i wspólnoty w parafiach, które ożywiły się po Światowych Dniach Młodzieży. Nowym zjawiskiem jest wolontariat. Natomiast z ogólnopolskich inicjatyw największą popularnością cieszą się: Lednica, Przystanek Jezus i spotkania organizowane przez Wspólnotę z Taize.
Młodzi napisali w ankietach, że od Kościoła w Polsce oczekują "czytelnego autorytetu, jasnego świadectwa i komunikatywnego języka". "Potrzebują przewodników wiary, którzy będą im też towarzyszyli w życiu codziennym" – uważa ks. Zaperty.
Według archidiecezji w ankietach pojawiły się spostrzeżenia, że nastąpił kryzys wiary w rodzinach. Rodzice dbają wprawdzie o to, żeby dzieci zostały ochrzczone, przystąpiły do I komunii i ewentualnie bierzmowania, ale nie przekazują im wiary. Zajmują się tym czasem jeszcze dziadkowie. Rodzina – czytamy w informacji – nie jest już pierwszym miejscem rozeznawania powołania.
Największy wpływ na powołania w archidiecezji warszawskiej mają: udział w kursach lektorskich, formacja Ruchu Światło-Życie oraz organizowane przez parafie i zgromadzenia zakonne wyjazdy wakacyjne i rekolekcyjne. Według danych z ostatnich pięciu lat średnia wieku kandydatów z archidiecezji warszawskiej wstępujących do seminarium duchownego wynosi 25 lat. "Przed laty, gdy kandydaci wstępowali zaraz po maturze, 25-latkowie przyjmowali już święcenia kapłańskie" – podkreślono.
Młodzież wraz z duszpasterzami odpowiedziała na pytania z kwestionariusza dołączonego do Dokumentu przygotowawczego do synodu. W archidiecezji warszawskiej praca odbywała się w parafiach i duszpasterstwach młodzieży. Po dyskusji dwoje lub troje przedstawicieli z każdej parafii wraz z duszpasterzem wzięło udział w spotkaniu dekanalnym. Tam wspólnie wypracowano odpowiedzi z dekanatu. Do końca marca wyniki ankiety z dekanatów przekazano do Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, a tam opracowano jej wyniki z całej archidiecezji. Pod koniec kwietnia przekazano je do episkopatu.
XV Zgromadzenie Ogólne Zwyczajnego Synodu Biskupów pod hasłem "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania" odbędzie się w październiku 2018 r. w Rzymie i potrwa trzy tygodnie. (PAP)