ARCHIWUM

Ministerstwo Sprawiedliwości bierze się za obronę konieczną. Będą ważne zmiany!

Rozszerzenie granic obrony koniecznej m.in. w sytuacjach odpierania zamachu związanego z wdarciem się napastnika do domu osoby broniącej się – zapowiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

"Przewaga, która powinna towarzyszyć osobie broniącej się wymaga zmiany ustawowej" – powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

 

Jak poinformował, proponowany przepis dotyczący obrony koniecznej miałby brzmieć: "Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo ogrodzonego terenu przylegającego do mieszkania, lokalu, domu lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące".

 

"Ta propozycja de facto prowadzi do rozszerzenia rozumienia obrony koniecznej poprzez zagwarantowanie osobie broniącej się – w tych sytuacjach opisanych w przepisie bezkarności – nawet wtedy, gdy doszło po ich stronie do przekroczenia granic obrony koniecznej" – dodał minister sprawiedliwości.

 

Dziś Kodeks karny stanowi, że "nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem". W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia – głosi K.k. Zgodnie z nim, nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu. 

 

Według Ziobry istnieje realna szansa, aby przepis ws. granic obrony koniecznej wszedł w życie w perspektywie kilku miesięcy. "Mam nadzieję, że ta zmiana wejdzie w życie w perspektywie kilku miesięcy, jeśli przekonam do tej propozycji swoje koleżanki i kolegów z rządu, a następnie z koalicji, która stanowi większość w parlamencie. To warunek konieczny, bez niego nie da się tej zmiany przeprowadzić" – powiedział. 

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Soros kieruje siatką mafijną i zagraża Europie. ZOBACZ

Redakcja malydziennik

Powiedzieli mu, że umrze najprawdopodobniej w nocy, ale oto Jezus przyszedł do niego przez św. Antoniego z Radecznicy i … ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

Andruszkiewicz o Platformie: "rządzili u nas tyle lat, nie zrobili NIC". Celne podsumowanie ujawnionych taśm

Redakcja malydziennik
Ładuję....