ARCHIWUM

Michalkiewicz ZGASIŁ Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich

Znany publicysta i dawny polityk Unii Polityki Realnej, Stanisław Michalkiewicz wystosował list otwarty do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, w którym skrytykował jego słowa o "udziale polskiego narodu w holokauście".

Kilka tygodni temu na antenie TVP INFO Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich powiedział, że naród polski brał udział w holokauście. Potem tłumaczył, że ma na myśli jednostki, poszczególnych obywateli. Za te słowa spadła na niego lawina krytyki. Urzędnik wystosował nawet specjalne przeprosiny w których podkreślił, że chodziło mu o jednostki nie o cały naród. Stanisław Michalkiewicz napisał do Adama Bodnara list otwarty, w którym przywołał do porządku polskiego urzędnika, który choć opłacany przez podatnika polskiego, popełnił straszliwą gafę wypowiadając karygodne słowa. Naród Polski wiele wycierpiał od Niemców i Rosjan podczas II wojny światowej, sam był ofiarą strasznych prześladowań i eksterminacji zaraz obok narodu żydowskiego. Bodnar wspominając o marginalnych przypadkach szmalcownictwa wśród Polaków, powinien był również wspomnieć o żydowskiej policji w gettach a także o Judenratach. Według Hanny Arendt odegrały one kluczową rolę w pomaganiu Niemcom przy eksterminacji narodu żydowskiego. Znana żydowska myślicielka napisała o nich, że "dla Żydów rola, jaką przywódcy żydowscy odegrali w unicestwieniu własnego narodu, stanowi niewątpliwie najczarniejszy rozdział całej tej ponurej historii.”

Michalkiewicz surowo pouczył Adama Bodnara w swoim liście otwartym.

List Otwarty Stanisława Michalkiewicza do Adama Bodnara, RPO.

 

"Słuchaj Synu!

Przez uprzejmość nie będę już precyzował – jaki Synu – chociaż nie zamierzam ukrywać, że ta intytulacja wynika nie tylko z różnicy wieku między nami, ale również, a może nawet przede wszystkim – z intencji okazania Ci pogardy z powodu wypowiedzi, iż „musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu holokaustu. W tym także naród polski.” Wypowiedź ta dowodzi, że nie wiesz, co to jest naród. Wprawdzie z Twego życiorysu wynika, że jesteś wypustnikiem (celowo nie używam słowa „absolwent”, tylko jego rosyjskiego odpowiednika: „wypustnik”, które, jak sądzę, znacznie lepiej Cię charakteryzuje) rozmaitych uczelni, ale najwyraźniej nie przykładałeś się do nauki. Tacy niedoukowie są plagą naszego nieszczęśliwego kraju, zwłaszcza gdy są osadzani na różnych, nawet operetkowych posadach, jak Twoja. Tedy kierując się chrześcijańskim obowiązkiem, nakazującym „nieumiejętnych nauczać” (zob. Katechizm Kościoła katolickiego – uczynki miłosierne co do duszy), uprzejmie Ci wyjaśniam, że naród to wspólnota etniczna, która zorganizowała się politycznie. Tym właśnie różni się on od narodowości, która ma wprawdzie wspólny język, historię, obyczaje, religię – ale nie zorganizowała się politycznie, to znaczy – nie wytworzyła hierarchii, czyli szlachty, dzięki której staje się narodem. Taka ewolucja wynika z rozwoju dziejowego, ale zdarzają się też przypadki uwstecznienia narodu do poziomu narodowości – jak to stało się w przypadku Czechów po bitwie pod Białą Górą w 1620 roku – i dopiero w wieku XIX doszło do odrodzenia narodowości czeskiej, jako narodu.

W świetle tego wyjaśnienia widoczna jest w całej rozciągłości fałszywość Twego twierdzenia, jakoby… CZYTAJ DALEJ TUTAJ"

 

 

Źródło: dorzeczy, www.michalkiewicz.pl, Mały Dziennik

Komentarze

Zobacz także

To najstarsza siostra zakonna na świecie. Ma 113 lat!

Redakcja malydziennik

Dramatyczne chwili w samolocie. Mężczyzna wziął … zakładnika. ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

„To, co jest tragedią dla nas, nie jest nią dla Boga”. NIEZROZUMIAŁE CIERPIENIE wyjaśnione!!!

Redakcja malydziennik
Ładuję....