ARCHIWUM

Merkel katechonem? „Ona może zapobiec rozpadowi Zachodu”

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest jedynym politykiem w Europie, który może stawić czoło Donaldowi Trumpowi i zapobiec rozpadowi Zachodu – pisze Alan Posener w niedzielnym wydaniu "Die Welt". Merkel ma dziś ogłosić, czy będzie się ubiegać o reelekcję.

"Angelę Merkel opuściło po ośmiu latach sprawowania funkcji kanclerza szczęście. Pomimo tego jest nadal osobą niezastąpioną. Nikt inny nie jest w stanie zapobiec implozji Zachodu" – pisze Posener.

 

Komentator zaznacza, że do Białego Domu wprowadzi się wkrótce prezydent, którego hasło brzmi "americanism, not globalism". Trump uważa, że "wolny handel jest spiskiem w celu likwidacji amerykańskich miejsc pracy, NATO organizacją, która umożliwia krajom europejskim przerzucanie na USA kosztów obrony, konfrontacja jest normą, a słabość jedynym grzechem".

 

"Unia Europejska jest dla niego symbolem +globalizacji+, którą tak zwalcza" – kontynuuje Posener. Jak dodaje, główny doradca Trumpa – Stephen Bannon "podziwia europejskich nacjonalistów, przede wszystkim Marine Le Pen, Geerta Wildersa i AfD (Alternatywę dla Niemiec), którzy z kolei – tak jak Trump – podziwiają Władimira Putina".

 

"W tej sytuacji Europie potrzebny jest przywódca, który utrzyma jedność Zachodu" – podkreśla Posener. Gdyby Wielka Brytania zdecydowała się na pozostanie w UE, naturalnym przywódcą byłby David Cameron. Francja – drugie mocarstwo europejskie posiadające broń atomową – znajduje się przed wyborami prezydenckimi, które w najgorszym przypadku mogą zakończyć się zwycięstwem (Marie) Le Pen, wyjściem kraje ze strefy euro i opuszczeniem Wspólnoty – pisze komentator "Die Welt".

 

Jego zdaniem szefowie instytucji europejskich – Martin Schulz, Jean-Claud Juncker i Donald Tusk też nie są zdolni do przejęcia funkcji lidera.

 

Niemiecka kanclerz jest zdaniem Posenera jedynym politykiem, który ma wystarczająco dużo władzy, by sprostać temu zadaniu. Nie jest to – zastrzega – zasługą jej osobowości, lecz potencjału gospodarczego Niemiec.

 

Autor komentarza zauważa krytycznie, że niemiecka kanclerz "nie miała szczęśliwej ręki" w działaniach podejmowanych w minionych latach. Jej polityka dyscypliny budżetowej pozbawiła nadziei całe pokolenie w Europie południowej.

 

"Merkel ma po pierwsze władzę, (…) a po drugie nikt nie ma tyle autorytetu i doświadczenia co ona. Włoch Renzi? To waga lekka" – czytamy w "Die Welt". "W Europie nie ma innego kandydata zdolnego do utrzymania jedności UE i NATO. Można tego żałować, lecz trzeba to zaakceptować" – pisze Posener.

 

Zdaniem komentatora fakt, iż zadanie to przypada "kobiecie, która nie ma zasad i która nie czuje się związana tym, co mówiła wczoraj", może okazać się korzystne. Aby powstrzymać rozpad Unii i zdusić populistyczną rewoltę, konieczne są działania, które z czysto ekonomicznego punktu widzenia mogą wydawać się mało sensowne, a w Niemczech są wysoce niepopularne.

 

Posener wymienia w tym kontekście uwspólnotowienie długów, gwarancję wkładów oszczędnościowych dla europejskich ciułaczy, wielkie projekty inwestycyjne, a także ofensywa mająca na celu poprawę poziomu szkół europejskich i mobilności pracowników. Te "przynęty" będą potrzebne, by zwiększyć atrakcyjność członkostwa w UE – pisze Posener w niedzielnym "Die Welt".

 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Czy UE opłaca się Polsce i czy zagraża jej niepodległości? Ciekawa wypowiedź…

Redakcja malydziennik

Ale wpadka! Co oni oglądają w Internecie? Kijowski szybko tłumaczy się z opublikowanego zdjęcia

Redakcja malydziennik

"Mogą być niezbędne przedterminowe wybory"

Redakcja malydziennik
Ładuję....