ARCHIWUM

Masz w rodzinie osobę niepełnosprawną? Nadchodzą ważne zmiany

Podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego i wzrost renty socjalnej – oto niektóre zmiany, które rząd przygotował dla osób niepełnosprawnych.

Minister Elżbieta Rafalska w związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych przypomniała, że ponad 220 tys. dzieci z niepełnosprawnością korzysta ze świadczenia wychowawczego przyznawanego w ramach programu "Rodzina 500 plus". Stanowi to ponad 90 proc. wszystkich osób z niepełnosprawnością poniżej 18. roku życia.

 

Rafalska przypomniała, że od 1 stycznia 2017 r. podwyższone zostanie świadczenie pielęgnacyjne i wyniesie ono 1406 zł.

 

Od przyszłego roku wejdą też w życie przepisy, zgodnie z którymi opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy po śmierci podopiecznych stracą m.in. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne.

 

Minister wskazała także, że od 1 marca nastąpi 13-procentowy wzrost renty socjalnej – z 741 zł do 840 zł. Wzrośnie też najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – z 676 zł do 750 zł.

 

Rafalska przypomniała, że zmieniono także przepisy, zgodnie z którymi rodzice mający więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnością mogą otrzymać tylko jedno świadczenie. Zgodnie z regulacją, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., każdy z nich będzie mógł otrzymać świadczenie, gdy zrezygnuje z pracy lub jej nie podejmie.

 

Minister podkreśliła także, że rozwija się sieć środowiskowych domów samopomocy (ŚDS), w których przebywają osoby z zaburzeniami psychicznymi. Na koniec 2015 r. w 45 powiatach takie placówki nie działały.

 

"Naszą ambicją i wyzwaniem dla nas jest to, żeby był równomierny dostęp do usług społecznych w zakresie sprawowania dziennej opieki nad osobami z zaburzeniami psychicznymi" – podkreśliła Rafalska. Poinformowała, że w 2016 r. uruchomiono 16 nowych ŚDS-ów, z czego 3 powstały w powiatach, w których takich placówek dotychczas nie było.

 

Minister zaznaczyła, że podniesione zostało także dofinansowanie na każdego uczestnika ŚDS i klubów samopomocy; na ten cel przeznaczono 65 mln zł.

 

Przypomniała, że zwiększono także dofinansowanie udziału w warsztatach terapii zajęciowej (WTZ). "Mam nadzieję, że to pozwoli na pełną realizację zadań, które są realizowane w warsztatach terapii zajęciowej" – powiedziała Rafalska.

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Morawiecki przedstawił tzw. Konstytucję biznesu. A w niej…

Redakcja malydziennik

Papież zachęca do przyjęcia chrześcijańskich imigrantów. "Oby wierni ze Wschodu, którzy zmuszani są do emigracji, zostali przyjęci"

Redakcja malydziennik

Franciszek przeprosił z czyny księży-pedofilów!

Redakcja malydziennik
Ładuję....