CYWILIZACJA

Masz smartfon? Lepiej szybko go wyrzuć. Podziękuje ci twój…

Możliwości poznawcze mózgu obniżają się, kiedy nasz smartfon jest na wyciągnięcie ręki. Nawet, gdy jest wyłączony – wskazują badania opublikowane w „Journal of the Association for Consumer Research”.

Badani, którzy zostawili swoje smartfony w drugim pomieszczeniu, lepiej wypadli w rozwiązywaniu zadań, niż grupa, która miała smartfony na wyciągnięcie ręki – wykazali naukowcy z University of Texas w Austin (USA).

 

Ich zdaniem nasze możliwości poznawcze spadają, kiedy mamy dostęp do naszego smartfona, nawet jeżeli w danej chwili jest on wyłączony. Badania przeprowadzono na ok. 800 użytkownikach smartfonów.

 

Zadania, które wykonywali badani, wymagały pełnej koncentracji dla osiągnięcia wymaganej liczby punktów. 

 

Wcześniej proszono ich losowo o umieszczenie smartfonów na pulpicie ekranem do dołu, w kieszeni lub torbie, albo w sąsiednim pokoju. Wszystkie telefony miały być wyciszone.

 

Okazało się, że uczestnicy, którzy zostawili swoje telefony w sąsiednim pomieszczeniu, znacząco lepiej wypadli na testach.

 

Jak komentuje prowadzący badania Adrian F. Ward, coraz częściej pojawiają się sugestie, że smartfony zaburzają możliwości poznawcze mózgu. „Twoja świadomość wprawdzie nie myśli o twoim smartfonie, ale ten proces – proces wymagający myślenia o czymś innym – pochłania twoje ograniczone zasoby poznawcze” – podsumowuje Ward.(PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

To jest MULTIKULTI! Szwedzka poczta wstrzymała dostawy do dzielnicy Sztokholmu zajętej przez muzułmanów

Redakcja malydziennik

TRAGICZNY wypadek! Osobówka została ZMIAŻDŻONA, a w niej tkwił UWIĘZIONY…

Nieszczepione dzieci BĘDĄ ZDROWSZE niż te szczepione. ZOBACZ RAPORT!

Adam Gaafar
Ładuję....