CYWILIZACJA

Masz dosyć wyścigu szczurów? Wiecznej pogoni za kasą? Downspeeding jest dla Ciebie!

Jakiś czas temu w jednym z parków w Monachium urządzono bieg na 100 metrów. Panowie w szortach i panie w najmodniejszych strojach zajęli pozycje startowe, a sędzia ogłosił reguły biegu – nie wolno zjawić się na mecie wcześniej niż po 60 minutach. Co miał na celu ten performance? Pokazanie, że czas jest luksusem. I że godzina biegu na odcinku 100 metrów może dostarczyć niezapomnianych doznań.

Zdaniem Violetty Nowackiej, psychologa i coacha, większość z nas żyje w świecie rozproszonej uwagi. Potrafimy jednocześnie z kimś rozmawiać i wysyłać SMS, poprawiać notatki i szukać czegoś w internecie, jeść i mówić.

 

„Skupienie się na jednej rzeczy to dla nas strata czasu. Jeśli w pięć minut mogę załatwić dwie, trzy sprawy, po co się ograniczać – myślimy” – zauważa psycholog. Tymczasem każdego dnia dzieje się tyle, że w zasadzie nie pamiętamy, co robiliśmy godzinę temu. Rano pobudka, szybki prysznic, szybkie śniadanie i jeszcze szybszy galop na przystanek lub do garażu. Już w samochodzie załatwiamy najpilniejsze sprawy przez telefon.

 

„Dodatkowym dopalaczem staje się technologia. Nasza stała dostępność dla wszystkich i o każdej porze. Facebook, Twitter, komórka. Jesteśmy podłączeni do globalnej sieci przekazu informacji. Gdzie tu miejsce na odrobinę prywatności i możliwość wyciszenia?” – pyta Franz Schweifer, niemiecki coach, specjalista od organizacji czasu.

 

Zdaniem specjalistów, jeśli nie potrafimy w życiu delektować się jego smakiem czy zapachem, umykają nam najważniejsze momenty. „Musimy narzucić sobie limit tempa i trzymać się go pazurami. Wszędzie, nawet w pracy. Jeśli szef mówi: za dwie godziny chcę mieć ten raport na stole, spokojnie tłumaczymy, że potrzebujemy więcej czasu” – wyjaśnia Franz Schweifer.

 

Żyć wolniej nie oznacza gorzej. Praca jest koniecznością, ale nie powinna dławić osobowości. Warto się czasem zdystansować do życia na zwiększonych obrotach i złapać oddech.

 

Downspeeding czy też downshifting (zwolnienie, przesunięcie w dół) to coraz bardziej popularny na Zachodzie trend polegający na wycofywaniu się z CZYTAJ DALEJ NA DOBRE WIADOMOŚCI 

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl

Komentarze

Zobacz także

Oto nowy niezawodny sposób na raka! Naukowcy właśnie odkryli, że wystarczy…

Redakcja malydziennik

NIESAMOWITE! Stracił obie ręce i nogi! Lekarzom udało się jednak…

Redakcja malydziennik

Życie na księżycu wymarło. Częściowy sukces chińskiego eksperymentu

Redakcja malydziennik
Ładuję....