ARCHIWUM

MASAKRACJA ROSYJSKIEJ ROPY: Kreml musi szaleć, bo uniezależniamy się energetycznie!

W trasę przez cały Atlantyk wypłynął tankowiec, który dostarczy do Polski pierwszą dostawę amerykańskiej ropy. Na pokładzie przewozi mnóstwo ropy.

Jak podał portal gospodarczy wnp.pl, w czwartek z Freeport w Teksasie wypłynął tankowiec St Helen, a jego docelowym portem będzie Gdańsk. Na pokładzie przewozi 600 tys. baryłek ropy, co daje blisko 100 tys. ton surowca. Zakup został dokonany przez Grupę Lotos – jest on pionierski zarówno dla firmy, jak i dla całego regionu.

 

Dotychczas Amerykanie sprzedawali ropę głównie do Azji, a wśród europejskich odbiorców brakowało państw z naszego regionu. Tym razem Polakom udało się wynegocjować korzystne stawki. Co ciekawe, gdańska rafineria będzie pierwszą, która amerykańską ropę otrzyma, ale po piętach depcze jej już płocki PKN Orlen – nieoficjalne informacje serwisu wnp.pl pozwalają przypuszczać, że w podobnym czasie dostawę otrzyma i Płock.

 

Lotos przetwarza obecnie 75% ropy pochodzącej z Rosji, zaledwie 25% pochodzi z innych krajów. Celem Grupy jest doprowadzenie do takie różnorodności w źródłach surowca, aby ten rosyjski stanowił zaledwie ćwierć dostaw.

 

Gdański Naftoport planuje przyjąć statek zgodnie z planem 9 listopada.

Źródło: wnp.pl

Komentarze

Zobacz także

Amerykanie po zamachu w Paryżu: Zrobimy wszystko by położyć kres terroryzmowi!

Redakcja malydziennik

Ameryka już wkrótce będzie miała nową SUPER BOMBĘ ATOMOWĄ! ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

Nie można dzieciom fundować takiego horroru. Czy to oznacza, że Halloween zniknie w końcu z polskich szkół i przedszkoli?

Redakcja malydziennik
Ładuję....