POLITYKA

MASAKRACJA ROSYJSKIEJ ROPY: Kreml musi szaleć, bo uniezależniamy się energetycznie!

W trasę przez cały Atlantyk wypłynął tankowiec, który dostarczy do Polski pierwszą dostawę amerykańskiej ropy. Na pokładzie przewozi mnóstwo ropy.

Jak podał portal gospodarczy wnp.pl, w czwartek z Freeport w Teksasie wypłynął tankowiec St Helen, a jego docelowym portem będzie Gdańsk. Na pokładzie przewozi 600 tys. baryłek ropy, co daje blisko 100 tys. ton surowca. Zakup został dokonany przez Grupę Lotos – jest on pionierski zarówno dla firmy, jak i dla całego regionu.

 

Dotychczas Amerykanie sprzedawali ropę głównie do Azji, a wśród europejskich odbiorców brakowało państw z naszego regionu. Tym razem Polakom udało się wynegocjować korzystne stawki. Co ciekawe, gdańska rafineria będzie pierwszą, która amerykańską ropę otrzyma, ale po piętach depcze jej już płocki PKN Orlen – nieoficjalne informacje serwisu wnp.pl pozwalają przypuszczać, że w podobnym czasie dostawę otrzyma i Płock.

 

Lotos przetwarza obecnie 75% ropy pochodzącej z Rosji, zaledwie 25% pochodzi z innych krajów. Celem Grupy jest doprowadzenie do takie różnorodności w źródłach surowca, aby ten rosyjski stanowił zaledwie ćwierć dostaw.

 

Gdański Naftoport planuje przyjąć statek zgodnie z planem 9 listopada.

Źródło: wnp.pl

Komentarze

Zobacz także

Już się zaczyna! Szykowali ZAMACH w niedzielę, policja zatrzymała członków Daesh

Redakcja malydziennik

Kolejny poseł odchodzi z klubu Kukiz'15! Ma zamiar dołączyć do…

Redakcja malydziennik

Lech Wałęsa strzelił sobie w kolano publikacją dokumentów. Interesuje się nim już ABW

Ładuję....