POLITYKA

MASAKRACJA ROSYJSKIEJ ROPY: Kreml musi szaleć, bo uniezależniamy się energetycznie!

W trasę przez cały Atlantyk wypłynął tankowiec, który dostarczy do Polski pierwszą dostawę amerykańskiej ropy. Na pokładzie przewozi mnóstwo ropy.

Jak podał portal gospodarczy wnp.pl, w czwartek z Freeport w Teksasie wypłynął tankowiec St Helen, a jego docelowym portem będzie Gdańsk. Na pokładzie przewozi 600 tys. baryłek ropy, co daje blisko 100 tys. ton surowca. Zakup został dokonany przez Grupę Lotos – jest on pionierski zarówno dla firmy, jak i dla całego regionu.

 

Dotychczas Amerykanie sprzedawali ropę głównie do Azji, a wśród europejskich odbiorców brakowało państw z naszego regionu. Tym razem Polakom udało się wynegocjować korzystne stawki. Co ciekawe, gdańska rafineria będzie pierwszą, która amerykańską ropę otrzyma, ale po piętach depcze jej już płocki PKN Orlen – nieoficjalne informacje serwisu wnp.pl pozwalają przypuszczać, że w podobnym czasie dostawę otrzyma i Płock.

 

Lotos przetwarza obecnie 75% ropy pochodzącej z Rosji, zaledwie 25% pochodzi z innych krajów. Celem Grupy jest doprowadzenie do takie różnorodności w źródłach surowca, aby ten rosyjski stanowił zaledwie ćwierć dostaw.

 

Gdański Naftoport planuje przyjąć statek zgodnie z planem 9 listopada.

Źródło: wnp.pl

Komentarze

Zobacz także

Bohaterów lepiej widać na tle zwyczajności czy zbrodni. Historia, także historia relacji polsko-żydowskich jest skomplikowana i daleka od mitów

Czarny Piątek w Lidlu, czyli "na pomoc, zostałem pobity"!

Redakcja malydziennik

„Kandydat dzikiej globalizacji” i „poćwiartowania Francji”. Le Pen i Macron w starciu!

Ładuję....