WYDARZENIA

Masakra w Australii. Mężczyzna wjechał samochodem w …

Trzy osoby zginęły, a 20 zostało rannych, gdy w piątek mężczyzna celowo wjechał samochodem w przechodniów w drugim co do wielkości australijskim mieście, Melbourne. Policja wykluczyła, jakoby incydent był związany z terroryzmem. Kierowca został zatrzymany.

Mężczyzna najpierw w chaotyczny sposób jeździł po głównym skrzyżowaniu w centrum Melbourne, po czym skręcił na deptak Bourke Street Mall i celowo zaczął wjeżdżać w znajdujących się tam ludzi – poinformował przedstawiciel lokalnej policji Stuart Bateson.

 

Kierowcę zatrzymano na miejscu zdarzenia; nie stanowi on już zagrożenia dla mieszkańców – dodał Bateson. 

 

Policja podejrzewa, że incydent miał związek z wcześniejszym atakiem z użyciem noża, do którego doszło na południu miasta, ale nie był związany z terroryzmem.

 

Z nagrania wideo przekazanego mediom przez jednego ze świadków incydentu wynika, że dwie osoby podeszły do samochodu, próbując powstrzymać kierowcę. "On był do połowy wysunięty z auta. Wyglądał, jakby mu było wszystko jedno" – powiedział świadek australijskiej telewizji.

 

Inny świadek opowiadał lokalnej gazecie "Age", że policyjny radiowóz uderzył w samochód oraz że policjanci oddali strzały w jego kierunku, a następnie wyciągnęli kierowcę z pojazdu.

 

Na nagraniu wideo ze śmigłowca należącego do jednej z redakcji widać uzbrojonych policjantów stojących obok miejsca, gdzie doszło do incydentu. Kilku funkcjonariuszy znajduje się obok ubranego tylko w bieliznę mężczyzny leżącego na chodniku, z rękami w kajdankach. Policjanci sprawdzają mocno zniszczony czerwony samochód.

 

"Nie zatrzymywał się. Przechodnie próbowali uciekać, ale on nadal wjeżdżał w ludzi" – opowiadał jeden ze świadków cytowany przez dziennik "Herald Sun". 

 

"To była rzeź na chodniku" – powiedziała agencji AFP kobieta, która widziała incydent.

 

Zamknięto pobliskie ulice. Kilka przecznic dalej trwa wielkoszlemowy turniej tenisowy Australian Open, a do Melbourne z tej okazji zjechały tysiące turystów. Według policji turniej odbywa się bez przeszkód.

 

Australia podwyższyła poziom zagrożenia terrorystycznego po zamachu z grudnia 2016 roku w Berlinie, gdzie 12 osób zginęło, kiedy ciężarówka wjechała w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym.

 

Australijska policja ogłosiła, że zatrzymała kilka osób, które planowały ataki w Boże Narodzenia w Melbourne. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

SKANDALICZNE zachowanie w SKLEPIE. Zobacz, co robili KLIENCI, gdy sprzedawca NIE PATRZYŁ

SZTUKA WALKI Anny LEWANDOWSKIEJ – Ale o co chce WALCZYĆ Lewandowska?

M. A.

Niesamowite! Polska ziemia kryje skarby sprzed 2,5 tysiąca lat. Właśnie je odnaleziono

Ładuję....