WYDARZENIA

MASAKRA! Po cichu rozgrywa się tragedia w …

Po cichu rozgrywa się tragedia, która doprowadziła do śmierci tysięcy ludzi.

 

W czasie, kiedy oczy zachodniego świata skupione są głównie na sytuacji w Syrii, Korei Północnej czy Ukrainie, po cichu rozgrywa się dramat, który już doprowadził do zniszczenia życia setek tysięcy ludzi. Mowa o toczącej się od marca 2015 roku wojnie domowej w Jemenie. Konflikt toczy się pomiędzy siłami wiernymi wobec prezydenta Abd Rabbuha Mansura Hadiego i rządu, uznawanymi przez społeczność międzynarodową jako ośrodki posiadające legitymację do sprawowania władzy, a rebeliantami z ruchu Huti, którzy połączyli siły z częścią armii jemeńskiej popierając byłego prezydenta Jemenu Aliego Abd Allah Saliha. Po stronie obecnego rządu i prezydenta opowiedziały się m. in. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt i Bahrajn, co przełożyło się na realne wsparcie wojskowe głównie ze strony Saudyjczyków. Pod ich dowództwem została sformowana koalicja militarna, która prowadzi walki z rebeliantami. Poparcie dla sił rządowych wyraziły także Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Pakistan. Siły rebeliantów są wspomagane głównie przez Iran oraz Hezbollah. Sytuację chaosu wykorzystały także organizacje terrorystyczne, jak Państwo Islamskie oraz Al-Ka’ida Półwyspu Arabskiego, które zajęły pewne obszary kraju.

Wojnę domową w Jemenie określa się jako regionalną rozgrywkę geopolityczną, głównie pomiędzy szyickim Iranem, a sunnicką Arabią Saudyjską. Współczesny Jemen powstał w wyniku zjednoczenia Jemeńskiej Republiki Arabskiej (północna część kraju) oraz Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu (południowa część kraju) w 1990 roku. Część północną stanowią głównie szyici, natomiast południową sunnici. Dlatego też Iran i Saudyjczycy wspierają rywalizujące strony w zgodzie z dominującym w danym kraju wyznaniem, (stąd Iran wspiera rebeliantów, a Arabia Saudyjska stronę rządową).

Dotychczasowe szacunki mówią o liczbie ofiar sięgającej ponad 10 000 osób, ponad 42 000 rannych oraz około 3 milionach obywateli zmuszonych do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania. Konflikt spowodował katastrofę humanitarną, w wyniku której około 70% obywateli Jemenu brakuje wody, jedzenia oraz podstawowych środków do życia. Dodatkowo w październiku ubiegłego roku pojawiły się doniesienia o epidemii cholery. Raporty dotyczące danych ze stycznia 2017 roku wskazywały na niemal 16 000 podejrzanych przypadków w 156 dystryktach, spośród których około 180 osób zdiagnozowano jako zarażonych bakterią cholery. Epidemiolodzy z WHO uspokajają jednak, wskazując na wyraźny spadek liczby nowych przypadków, co wskazuje, że sytuacja epidemiologiczna zdaje się być pod kontrolą i Jemeńczykom nie grozi epidemia choroby.

"unnamed"

Źródło: Światowa-pogląd.pl

Komentarze

Zobacz także

„Latynoski porównywane były często do zwierząt”. Kalifornia powinna zapłacić odszkodowania przymusowo sterylizowanym.

Redakcja malydziennik

Rodzice stracili z oczu 6-latkę. Dziewczynka doszła plażą aż do Niemiec!

Adam Gaafar

Pół miliona gejów zaleje miasto zaledwie 200 km od granicy Polski! Organizatorzy uważają, że "wszyscy są zaproszeni", ale chyba mieli na myśli, że "wszyscy są zmuszeni"…

Redakcja malydziennik
Ładuję....