CYWILIZACJA

„Mamy przecież XXI wiek”. I co z tego? Zło nie przestaje być złem, wraz ze zmianą daty!

Gdy tylko napiszę, że rozwody są złe (tak, właśnie złe), a konkubinaty szkodzą dzieciom (kobietom i mężczyznom zresztą też) natychmiast zbiega się gromada zwolenników „ducha czasu”, którzy przekonują, że jest przecież XXI wiek i w związku z tym takich tez formułować nie wolno.

Problem polega tylko na tym, że wiek, data w kalendarzu nie zmieniają oceny moralnej pewnych działań, ani tym bardziej wyników badań, które pokazują, jak bardzo niszczy dzieci rozwód ich rodziców, jak mocno wpływa na całe ich życie, czy jak bardzo nietrwałe są konkubinaty (co zresztą także mocno szkodzi dzieciom w nich poczętym). One po prostu są. A to, czy jest wiek XX, XXI, XVIII czy jakikolwiek inny nie ma w argumentacji najmniejszego znaczenia.

 

Jeśli uznać, że jest inaczej, to trzeba przyjąć, że każda epoka ma swoją moralność, a nauka różni się w zależności od tego, w jakim okresie żyjemy. Tyle, że w takiej sytuacji trzeba przyjąć, że w wieku XIX, gdy Darwin i jego rozmaici naśladowcy zaczęli stosować darwinizm do usprawiedliwiania kolonizacji, czymś całkowicie moralnym było okrutne mordowanie Afrykańczyków czy Aborygenów, a także oddzielania dzieci od rodzin, by je przymusowo zeuropeizować. A wiek wcześniej usprawiedliwione było niewolnictwo, o masowym mordowaniu Wandeiczyków w imię rewolucji nie wspominając, bo przecież „mieliśmy wówczas wiek XVIII”.

 

Jeśli się z tym nie zgadzamy, jeśli uznajemy, że w wieku XVIII nie wolno było handlować niewolnikami, a w XIX i XX likwidować całych narodów w imię darwinizmu społecznego, to nie widać powodów, by teraz przekonywać, że można robić rzeczy, które są szkodliwe dla innych. Jeśli chcecie mnie przekonać, że coś złego jest dobre, to błagam używajcie innych argumentów. Ten z daty w kalendarzu, która ma sugerować jakiś nieuchronny postęp (którego – wybaczcie, ale nie widać w życiu ludzi i ludzkości) jest tak słaby, że nawet trudno z nim polemizować.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Szkoła podała do SĄDU chłopca za PATRIOTYZM! Powiedział, że Stepan Bandera…

Redakcja malydziennik

MASAKRA w Sosnowcu! Wyszedł z samochodu z maczetą w ręku i …

Redakcja malydziennik

Zatrzymano Sumlińskiego na lotnisku w Londynie. ZOBACZ ZA CO!

Ładuję....