WYDARZENIA

Mamo, nie jesteś sama! Oto, gdzie mamy w trudnej sytuacji mogą znaleźć pomoc! PODZIEL SIĘ TĄ WIEDZĄ

Mamo nie jesteś sama! To nowa inicjatywa Fundacji Rzecznik Praw Rodziców. Adresowana jest ona do kobiet, które czują, że znajdują się w beznadziejnej sytuacji. Tymczasem okazuje się, że jest wiele miejsc i osób, które gotowe są pomóc kobiecie w trudnej sytuacji życiowej.

W Polsce istnieje wiele ośrodków pomocowych oraz różnych form wsparcia dla kobiet w ciąży, które znalazły się w trudnej sytuacji. Brakuje jednak źródła informacji powszechnie dostępnego dla zainteresowanych pomocą.

 

Z badania "Samotne Matki" przeprowadzonego w sierpniu 2003 r. przez SMG/KRC, wśród pensjonariuszek Domów Samotnej Matki wynika, że informacja na temat tej formy pomocy jest pozyskiwana przypadkowo i często zbyt późno. Fundacja Rzecznik Praw Rodziców podjęła próbę zaktualizowania wiedzy o problemie w rozmowach z matkami i instytucjami pomocowymi od czerwca 2016 do kwietnia 2017. Okazało się, że mimo upływu lat sytuacja w tym zakresie nie uległa poprawie. Efektem braku uzyskanej na czas pomocy są m.in. porzucenia dzieci. W Polsce aż 800 dzieci każdego roku pozostawianych jest po narodzeniu w szpitalach i ok. 9 w Oknach Życia.

 

Innego rodzaju problemem jest choroba matki lub dziecka. Kobieta, która podczas badań prenatalnych dowiaduje się, że jej dziecko jest niepełnosprawne czy nawet chore letalnie, jest często pozostawiona z tą wiedzą sama sobie. Nie zawsze ma możliwość dotrzeć samodzielnie do informacji o organizacjach czy instytucjach, które mają praktykę w pomocy medycznej czy psychologicznej.

 

W Polsce rocznie ok. 40 000 kobiet traci dziecko w wyniku poronienia. Wiele z nich doświadcza braku odpowiedniego wsparcia przede wszystkim psychologicznego. Brak odpowiednich procedur postępowania wśród personelu medycznego oraz brak znajomości prawa doprowadza do sytuacji niepotrzebnego pogłębienia cierpienia rodziców.

 

Samotność i problemy materialne to kolejne problemy kobiet w ciąży, które mogą znaleźć rozwiązanie, ale zbyt często dotarcie do informacji o pomocy jest bardzo utrudnione. Istnieje wobec tego pilna potrzeba przygotowania kompleksowej informacji o wsparciu dla kobiet w ciąży, które znalazły się w różnych, wymienionych wyżej trudnych sytuacjach życiowych. Naszą propozycją rozwiązaniu tego problemu jest projekt „Mama nie jest sama”.

 

Gdzie szukać informacji i pomocy?

Na stronie internetowej www.MamaNieJestSama.pl, która zawierająca bazy danych ośrodków pomocowych i innych bezpośrednich form wsparcia, np. Domów Samotnej Matki, Ośrodków Interwencji Kryzysowej, Hospicjów Preinatalnych, psychologów A także za pomoca "Telefonu dla Mamy", czyli linia wsparcia dla kobiet w okresie okołoporodowym (wsparcie informacyjne, psychologiczne, prawne). Telefon 662 656 380, czynny w poniedziałek, środę i piątek w godz. 16.00 – 18.00.

Źródło: Fundacja Rzecznik Praw Rodziców

Komentarze

Zobacz także

Ciągle KŁÓCICIE się o TO SAMO? Jak sobie z tym PORADZIĆ, podpowiada SZWEDZKI pedagog.

M. A.

Dziwne rysunki na Ziemi. Archeolodzy mówią, że mają ponad tysiąc lat! ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

Zachód umiera. Ratunkiem tylko Bóg!

Redakcja malydziennik
Ładuję....