ARCHIWUM

Małżeństwo na pokładzie samolotu? Papież miał do tego prawo, ale prawo kanoniczne bywa lepsze niż spontan!

Jedni są zachwyceni niezwykle spontaniczną decyzją papieża, inni przypominają, że istnieją normy udzielania małżeństwa i warto się och trzymać. Na udzielenie przez Franciszka sakramentu małżeństwa na pokładzie samolotu warto jednak spojrzeć ze spokojem.

Papież miał pełne prawo pobłogosławić małżeństwo dwojga stewardów na pokładzie samolotu. Po pierwsze dlatego, że sam jest ponad prawem kanonicznym, a po drugie dlatego, że samo prawo kanoniczne jasno przypomina, że jego najważniejszym celem jest dobro dusz ludzkich. Nie ma wątpliwości, że Franciszek owym dobrem się kierował.

 

Jeśli ten akt skłoni choć jedną niesakramentalną parę bez przeszkód formalnych do tego, by udała się do najbliższego kościoła i poprosiła o małżeństwo to będzie to wspaniały efekt tego czynu. Jeśli zatem kogoś zachwyca działanie papieża Franciszka, to niech pamięta, że choć jego proboszcz nie ma władzy pozwalającej mu ominąć wymogi prawa kanonicznego, to bez wątpienia z ogromnym zadowoleniem „udzieli” im – w stosownym terminie – sakramentu małżeństwa.

 

Trzeba jednak pamiętąć, że prawo kanoniczne ma głęboki sens. Nie jest przeszkodą dla ludzi, ale tym, co ma ich chronić. Spontan nie zawsze się sprawdza, a zapisy prawne – kształtujące się przez wieki – wynikają z wielkiego doświadczenia Kościoła, który chce chronić swoich wiernych przed nieodpowiedzialnymi decyzjami, przed niedojrzałością w podejmowaniu decyzji, a także przez oszustwami. Dlatego nie negując, że czasem trzeba zachować się spontanicznie, nie należy takich zachowań przeceniać. Głęboką mądrością Kościoła jest istnienie prawa kanonicznego i norm kanonicznych. Jest to szczególnie ważne, gdy sam Papież Franciszek przypomina, jak wiele małżeństwa zawieranych jest nieważnie z powodu braku dojrzałości małżonków.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

KORWIN-MIKKE chce zamachu stanu w POLSCE? „Wojsko powinno…”[WIDEO]

Adam Gaafar

Krystyna Pawłowicz po prostu zmiotła Tuska z powierzchni ziemi!

Redakcja malydziennik

Gabinet osobliwości Donalda Trumpa

Redakcja malydziennik
Ładuję....