WYDARZENIA

MAKABRYCZNE odkrycie portugalskich służb. Za pożar, w którym zginęły 64 osoby, jest odpowiedzialny…

Przewodniczący Ligi Strażaków Jaime Marta Soares powiedział w środę, że prawdopodobną przyczyną pożaru w środkowej Portugalii, w którym zginęły 64 osoby, było podpalenie lasu. Wcześniej policja podała, że kataklizm spowodowało uderzenie pioruna w drzewo.

W efekcie szalejących od soboty pożarów szybko rośnie liczba ofiar i poszkodowanych. Od ponad doby liczba zabitych przez żywioł utrzymuje się na tym samym poziomie 64 osób, ale przybyło prawie 50 rannych. Ich łączna liczba wynosi już 204.

 

Z szacunków władz obrony cywilnej i straży pożarnej wynika, że żywioł pochłonął już blisko 40 tys. hektarów lasów i gruntów rolnych.

 

Zdaniem Soaresa, podpalenie było prawdopodobnym powodem pożaru, który w sobotnie popołudnie wybuchł w miejscowości Pedrogao Grande w dystrykcie Leiria.

 

“Wszystko wskazuje na to, że nie warunki atmosferyczne, ale działanie człowieka spowodowało tę ogromną tragedię” – powiedział.

 

W niedzielę przedstawiciel policji poinformował, że głównym powodem kataklizmu było uderzenie pioruna w jedno z drzew w lesie koło Pedrogao Grande.

 

Szef portugalskich strażaków przekazał jednak, że dokonana przez niego analiza wyklucza, aby ogień pojawił się w efekcie wyładowań atmosferycznych. “Burza z piorunami nadeszła dwie godziny po pojawieniu się pierwszego ognia. Pożar miał już wtedy duże rozmiary” – ocenił.

 

Żywioł rozprzestrzenia się szybko m.in. na skutek porywistego wiatru. W poniedziałek kataklizm dotknął również dwa inne dystrykty: Coimbra i Castelo Branco.

 

Od wtorku strażacy prowadzą walkę z ogniem w okolicach miasta Gois w dystrykcie Coimbra. W regionie tym policja zamknęła kilka dróg.

 

W środę w gaszeniu ognia w środkowej Portugalii bierze udział ponad 2300 osób z wykorzystaniem 800 wozów strażackich oraz 22 maszyn lotniczych, w tym samolotów, które przysłały Włochy, Hiszpania, Francja oraz Maroko.

 

Szacuje się, że w dalszym ciągu poza swoimi domami przebywa kilkuset mieszkańców około 40 wsi położonych w środkowej części kraju. Według obrony cywilnej, w ciągu ostatniej doby pomoc medyczną i psychologiczną otrzymało tam blisko tysiąc osób.

 

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Policja potrzebuje pomocy w złapaniu tego złodzieja, bo NIE MOŻE PRZESTAĆ SIĘ ŚMIAĆ

Redakcja malydziennik

„Aborcja musi być traktowana przez prawo jak morderstwo”. Wreszcie ktoś to powiedział jasno. Brawo dla hierarchy!

Dwóm mężczyznom urodziło się biologiczne dziecko – ogłosiły media. A jaka jest prawda?

Redakcja malydziennik
Ładuję....