ARCHIWUM

"Łukasz Urban przypominał mi mnie samego". Wzruszające spotkanie w polskiej ambasadzie w Londynie

Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki podziękował w poniedziałek brytyjskiemu kierowcy Davidowi Duncanowi, który przeprowadził akcję internetowej zbiórki pieniędzy na rzecz rodziny zamordowanego przez terrorystę w Berlinie Polaka Łukasza Urbana.

Łukasz Urban był kierowcą ciężarówki, którą 19 grudnia ub.r. porwał Tunezyjczyk Anis Amri. Terrorysta zastrzelił Polaka i wjechał w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie. Zginęło 12 osób, a ok. 50 odniosło obrażenia. Amri został zastrzelony 23 grudnia przez policjanta w Mediolanie.

 

Duncan rozpoczął zbiórkę dzień po zamachu w Berlinie. Zebrana suma – ponad 195,6 tys. funtów szterlingów (989 tys. złotych) – zostanie przekazana rodzinie Polaka.

 

Duncan był w poniedziałek gościem ambasadora Rzegockiego i konsula generalnego Krzysztofa Grzelczyka, którzy przyjęli go w obecności mediów w jednej z sal reprezentacyjnych ambasady.

 

"To dość wyjątkowe, coś takiego nie zdarza się codziennie" – mówił Brytyjczyk, podkreślając, że uroczystość w ambasadzie to "wyraz uznania nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich ludzi, którzy wpłacili pieniądze".

 

"Łukasz Urban przypominał mi mnie samego – był kierowcą ciężarówki, miał rodzinę. Czekał na rozładowanie ciężarówki, chciał wrócić jak najszybciej do domu. To sytuacja, w której sam często się znajduję" – powiedział Duncan.

 

Kierowca zaznaczył, że najwięcej spośród ponad 11 tys. wpłat pochodziło od polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii, "która sprawiła, że cały świat dowiedział się o tej zbiórce".

 

Ambasador Rzegocki powiedział, że zapraszając Duncana chciał "podkreślić znaczenie gestów, które wzmacniają dobre relacje pomiędzy Polakami i Brytyjczykami". "Podziękowanie panu Duncanowi wydawało nam się naszym obowiązkiem" – podkreślił. Jak dodał, "po referendum (w sprawie Brexitu) były przykre incydenty (dot. polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii – PAP), ale tego typu akcje pozwolą przezwyciężyć wszelkie zachowania, które są nie do zaakceptowania".

 

Z kolei Grzelczyk zwrócił uwagę na fakt, że decyzją wicepremiera i ministra finansów Mateusza Morawieckiego zebrana kwota nie będzie objęta podatkiem.

 

Łukasz Urban został pochowany 30 grudnia ub.r. w Baniach w woj. zachodniopomorskim. W jego pogrzebie wziął udział prezydent Andrzej Duda, a list kondolencyjny wystosowała premier Beata Szydło. Wśród obecnych był organizator zbiórki David Duncan.

 

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

UWAGA!!! Dobre wieści. Będzie taniej na…

Redakcja malydziennik

WRESZCIE! NATO oskarża Rosję o kłamstwo w związku z manewrami Zapad!

Redakcja malydziennik

Trump nie może zrzec się pensji prezydenta. Ale zdecydował się na… A dziennikarze się z tego śmieją!

Redakcja malydziennik
Ładuję....