POLITYKA

Ludzie dusili się i płonęli żywcem! Inni skakali z okien… dziś mija 16 lat od zamachu na World Trade Center

Rano we wtorek 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich członkowie organizacji Al-Ka’ida dokonała ataku na dwie wieże World Trade Center oraz budynek Pentagonu. Czwarty atak został powstrzymany przez pasażerów samolotu, którzy walczyli z islamistami do końca poświęcając swoje życie. Maszyna rozbiła się zanim została użyta do ataku.

Zamachów dokonało 19 porywaczy, którzy kupili bilety na 4 loty krajowe amerykańskich linii lotniczych. Po przejęciu kontroli nad samolotami skierowali je ważne obiekty na terenie USA.

 

Dwa spośród porwanych samolotów – Boeingi 767 –  uderzyły w bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku powodując pożar i poważne naruszenie konstrukcji drapaczy chmur. Ludzie znajdujący się na wyższych kondygnacjach umierali wskutek zatrucia czadem, niektórzy w akcie rozpaczy sami skakali z wysokości kilkudziesięciu pięter i roztrzaskiwali się o ziemię. Wielu spłonęło żywcem.

 

Po kilkudziesięciu minutach pożarów, na skutek poważnego naruszenia stalowej konstrukcji nośnej, wieże uległy zawaleniu zabijając i grzebiąc tysiące ludzi.

 

Trzeci samolot, Boeing 757, zniszczył część Pentagonu, zaś ostatni Boeing 767 linii United Airlines nie dotarł do celu – rozbił się na polach Pensylwanii ok. 15 min. lotu od Waszyngtonu. Prawdopodobnie islamscy terroryści chcieli uderzyć w Biały Dom lub Kapitol. Jednak pasażerowie, którzy dowiedzieli się o losie innych samolotów, zaatakowali muzułmańskich porywaczy i doprowadzili do wcześniejszej katastrofy samolotu na bezludnym terenie.

 

Szczątkowe informacje o ostatnich minutach tego wydarzenia pochodzą z rozmów telefonicznych pasażerów i odtworzenia danych zarejestrowanych w czarnej skrzynce samolotu.

 

Łącznie w zamachach zginęło 2996 osób. Wydarzenie to dało początek wojny z terroryzmem. Amerykanie rzucili na kolana Afganistan i Irak dając muzułmanom srogą nauczkę. Powieszony został Saddam Husajn (dyktator Iraku), a Osama Bin Laden (autor zamachów z 11 września) został wytropiony i zastrzelony przez amerykańskich komandosów.

Źródło: MałyDziennik

Komentarze

Zobacz także

Prezydent Duda przyznał, że nie wie. W niczym mu to nie przeszkadza

Redakcja malydziennik

Jak to zobaczysz, nigdy już nie będziesz narzekać na pogodę w Polsce

Redakcja malydziennik

Ta walką o fotel prezydencki będzie bardzo ostra. Andrzej Duda będzie musiał zmierzyć się z…

Ładuję....