POLITYKA

Litwa szykuje się do wojny partyzanckiej…

Władze Litwy od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę w roku 2014 przygotowują mieszkańców kraju do obrony cywilnej. Do ewentualnej wojny partyzanckiej przygotowuje się m.in. Litewski Związek Strzelców.

"Naszym zadaniem w czasie wojny będzie wspieranie wojska, na przykład pozyskiwanie informacji i jej przekazywanie, obserwowanie samochodów wojskowych agresora czy organizowanie pomocy cywilom i do tego się przygotowujemy" – powiedziała we wtorek PAP Sigita Bietkyte, rzeczniczka prasowa tej organizacji paramilitarnej.

 

Jak zaznacza Bietkyte, strzelcy wiele uwagi poświęcają wychowaniu obywatelskiemu, pracy z młodzieżą, ale mają też dużo zajęć praktycznych prowadzonych przez zawodowych wojskowych; odbywają się zajęcia z samoobrony, czytania map, strzelania, utrzymywania łączności, a także kursy przetrwania.

 

"Podczas kursu przetrwania uczymy się na przykład, jak przenocować zimą w lesie, jak rozpalić ognisko nie posiadając zapałek. Jest to w pewnym sensie przygotowanie się do wojny partyzanckiej" – mówi Bietkyte.

 

Sytuacja geopolityczna spowodowała, że Litewski Związek Strzelców staje się coraz bardziej popularny. Przed zajęciem Krymu przez Rosję w 2014 roku liczył on około 7 tys. osób, dzisiaj ma prawie 11 tys.

 

"Statystyczny członek naszego związku to osoba w wieku 30-40 lat, mieszkająca w mieście, posiadająca wyższe wykształcenie, aktywna zawodowo i świadoma obywatelsko, odpowiedzialna za swoją rodzinę, ulicę, kraj" – zaznacza Bietkyte.

 

W szeregach strzelców są m.in. litewscy posłowie: Audronius Ażubalis, Gintare Skaiste, Gabrijelius Landsbergis, Gintaras Stepanaviczius, mer Wilna Remigijus Szimaszius.

 

Jeżeli chodzi o powszechne przygotowanie cywilne, litewskie władze w ciągu ostatnich dwóch lat wydały trzy publikacje na temat obrony cywilnej. Ostatnie 75-stronicowe wydanie ukazało się przed dwoma miesiącami z myślą o uczniach klas starszych. Publikacja prezentuje techniki przetrwania w wypadku zagrożenia konfliktem zbrojnym i ostrzeżenia przed ewentualną napaścią na kraj.

 

W 2015 roku na Litwie została przywrócona obowiązkowa służba wojskowa. Obecnie rządzący w kraju Litewski Związek Chłopów i Zielonych rozważa możliwość przywrócenia w szkołach lekcji przysposobienia obronnego.

 

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Tak wygląda dramat dzieci, których rodzice się rozwodzą!

Redakcja malydziennik

Strajk pracowników Biedronki w majówkę! Możliwe problemy z zakupami

Redakcja malydziennik

Proboszcz z Wawelu: ekshumacja przebiegła zgodnie z planem

Redakcja malydziennik
Ładuję....