WYDARZENIA

Liderzy ochrony przyrody w Europie produkują najwięcej śmieci. Jak wypada w rankingu Polska?

śmieci

Od 2021 roku Unia zakazała na terenie Wspólnoty sprzedaży plastikowych jednorazówek. Torebki, sztućce, tacki, słomki do picia czy patyczki do uszu objęte będą unijnym zakazem. Okazuje się, że wśród największych śmieciarzy Europy znajdują się Ci, którzy najbardziej nas strofują Polska i Rumunia produkują najmniej śmieci.

Świat tonie w śmieciach. Uważa się, że plastikowe odpady stanowią jedno z największych zagrożeń dla życia ludzi i zwierząt na Ziemi. Po Oceanie Spokojnym pływa ogromna wyspa śmieci, tzw. Wielka Pacyficzna Wyspa śmieci o powierzchni trzy krotnie przekraczającej powierzchnię Polski.

Najwięcej śmieci trafia do mórz za pośrednictwem rzek Jangcy i Indus – płynie tędy około 86% wszystkich śmieci. Udział Unii Europejskiej w tym procederze to jedynie około 0,3%.

Opublikowane przez Eurostat dane są zaskakujące. Okazuje się bowiem, że najwięcej śmieci wprowadzają do środowiska Dania, Norwegia i Szwajcaria. O tych krajach zwykle mówi się, że są liderami w ochronie środowiska naturalnego.

Najmniej śmieci produkują Rumunia, Serbia i Polska.

Przeciętny Polak wytwarza rocznie 315 kg śmieci,  Duńczyk aż 781 kg.

Najbardziej w ostatniej dekadzie zwiększali śmiecenie Norwegowie, Słowacy, Niemcy i Czesi. Liderami w zmniejszeniu produkcji śmieci są Bułgarzy oraz Rumuni i Holendrzy.

Wprowadzanie śmieci do środowiska to duży problem, z którym państwa radzą sobie m.in. poprzez odzyskiwanie ich części do przetworzenia i ponownego wykorzystania w przemyśle.

W recyklingu najlepsi są Niemcy (piąty śmieciarz Europy). Odzyskują prawie 68% swoich śmieci. Polska znajduje się tu w połowie stawki z odzyskiem ponad 33% śmieci.

Można się zastanawiać, dlaczego stosunkowo ubogie kraje plasują się tak wysoko w tym rankingu. Być może chodzi o poziom konsumpcji a więc bogactwo. Ale być może po prostu Polacy …spalają swoje śmieci w piecach. Bo przecież jeśli chodzi o stan powietrza, jesteśmy w opłakanej sytuacji. Trzeba też pamiętać, że może produkujemy mało śmieci, ale…sprowadzamy cudze nawet z Australii….

Źródło: money.pl

Fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/nowe-substancje-chemiczne-w-smogu-ludzki-organizm-jest-bezbronny/

Komentarze

Zobacz także

Ksiądz oddaje paszport. Aby ocalić uchodźcę

Redakcja malydziennik

Pierwsze ofiary śmiertelne Ksawerego! A jeszcze ciągle wieje…

Redakcja malydziennik

Nie korzystaj z usług wróżek i uzdrowicieli! Oto powód…

Redakcja malydziennik
Ładuję....