CYWILIZACJA

„Latynoski porównywane były często do zwierząt”. Kalifornia powinna zapłacić odszkodowania przymusowo sterylizowanym.

Kalifornia powinna wypłacić odszkodowania tym wszystkim, którzy stali się ofiarami eugenicznej przymusowej sterylizacji. W imię nowoczesności, postępu i nauki przymusowo pozbawiono w niej płodności ponad 20 tysięcy osób. Niemal 800 z nich żyje do tej pory.

Nowoczesne, postępowe państwo sterylizowało przymusowo tych, których płodności uznawało za niekorzystną dla rozwoju społecznego.A tak się jakoś składało, że częściej uznawano za taką płodność Latynosów i Afroamerykanów. Ofiarami przymusowej sterylizacji padały też często samotne matki.

 

Dlaczego to właśnie Meksykanie i Latynosi byli najczęstszymi ofiarami eugeników? Odpowiedź jest prosta. Pruderyjni anglosascy zwolennicy postępu byli przekonani, że latynoskie kobiety są rozwiązłe, a do tego hiperpłodne, a to oznacza, że mogą zaszkodzić amerykańskiej puli genetycznej. – Latynoski porównywane były często do zwierząt – opowiada Natalie Lira z University of Illinois. I nie ma w tym nic zaskakującego. Darwiniści społeczni chętnie uciekali się do tego typu porównań. Ich zdaniem latynoskie dzieci były też skazane -m i to z samej natury – na życie przestępców. Należało je zatem zlikwidować albo przed narodzeniem, albo uniemożliwić im narodziny.

 

Kalifornia nie była jedynym stanem, w którym dokonywano tego rodzaju przymusowych zabiegów. Jednak, eksperci nie mają co do tego najmniejszych wątpliwości, to właśnie tam wykonywano najwięcej tego rodzaju zabiegów. Eugeniczne prawo, na który wzorowały się hitlerowskie Niemcy, obowiązywało tam  od roku 1909 do… 1979. W roku 2003 ówczesny gubernator stanu Gray Davis przeprosił wszystkie ofiary. Ale to nie oznaczało wypłaty odszkodowań. Teraz uczeni zaczynają się tego domagać.

 

Co ciekawe stan Kalifornia, choć zakazał przymusowych sterylizacji, nadal się do nich ucieka. Tylko w latach 2006-2010 w więzieniach kobiecych wysterylizowano – według Center for Investigative Reporting – 148 kobiet.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Wielki WYBUCH w kamienicy! „Wyciągaliśmy zwłoki, nie dało się dalej wejść”

Szczerość syryjskiego imigranta: „Po co mam pracować, skoro Niemcy…”

Adam Gaafar

SZOK! Tir stoczył się ze skarpy, a po drodze ZMIAŻDŻYŁ stojącego z boku…

Redakcja malydziennik
Ładuję....