WYDARZENIA

Kukizowcy chcą, by rolnicy czerpali kasę z uprawy … konopii!

Klub Kukiz’15 złoży w piątek w Sejmie projekt ustawy umożliwiający rolnikom uprawę konopi siewnej bez utrudnień administracyjnych – zapowiedział w rozmowie z PAP wiceszef klubu Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Jak poinformował Sachajko, chodzi o projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który zakłada, że rolnicy będą mogli bez niepotrzebnych utrudnień administracyjnych siać konopie siewne i czerpać z tego zyski. „Jest to fantastyczna roślina, nie powinna być kojarzona z narkotykami i narkomanią, ponieważ tam zawartość olejków THC jest śladowa i nie mają takiego działania, a mają zawartość olejku CBD, który jest bardzo leczniczy” – podkreślił.

Jak zaznaczył, „cała roślina jest wykorzystywana, bo z konopi siewnych tłoczymy olej, konopie siewne są też stosowane jako białko, paździerz jest wykorzystywany w budownictwie”. „W opracowaniach jest ok. 5 tysięcy zastosowań tej rośliny” – zauważył poseł Kukiz’15.

Sachajko podkreślił, że konopie są dobrą rośliną do uprawy w płodozmianie”. „Jeżeli cały czas, tak jak w tej chwili w monokulturze, jest zasiewana pszenica, czy zboża, następuje ogromna degradacja gleb. Wprowadzenie konopi siewnych bardzo poprawia kulturę gleby” – ocenił.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, ustawa w obowiązującym brzmieniu znacząco ogranicza możliwość uprawy konopi włóknistych m.in. poprzez ograniczenie powierzchni, na których uprawa taka jest prowadzona, obowiązek posiadania zezwoleń na uprawę oraz obowiązek zawarcia umowy kontraktacji z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu lub zobowiązanie do przetworzenia konopi włóknistych we własnym zakresie na określono ustawowo cele.

Zdaniem Sachajki „tak restrykcyjne ograniczenie możliwości uprawy konopi włóknistych jest niecelowe”.

„Decydującym utrudnieniem w rozwoju uprawy konopi włóknistych w Polsce jest konieczność uzyskania zezwolenia przez rolnika na ich uprawę” – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

slk/Centrum Prasowe PAP

Komentarze

Zobacz także

Wiemy, gdzie najlepiej żyje się na emeryturze! Polscy seniorzy mogą być wściekli

O. Michał Legan i ks. Michał Olszewski o tym, czym jest zbawienie z łaski. Koniecznie ZOBACZ

Redakcja malydziennik

Wolność w wydaniu Google, czyli jak pracę stracił człowiek o niegenderowych poglądach

Redakcja malydziennik
Ładuję....