POLITYKA

Kukiz rozmawiał z prezydentem o powtórzeniu głosowania ws. budżetu i posłach zastępczych

Powtórzenie piątkowego głosowania, zaangażowanie prezydenta w złagodzenie sporu, "rozpoczęcie dyskusji nad wadami ustrojowymi", bezpieczeństwo państwa – o tych kwestiach rozmawiał lider ruchu Kukiz’15 Paweł Kukiz z prezydentem Andrzejem Dudą.

Spotkanie prezydenta z Kukizem zakończyło się w niedzielę około godz. 16. Kukiz nie spotkał się wówczas z dziennikarzami zgromadzonymi przed Pałacem Prezydenckim; zamieścił natomiast wpis na temat spotkania na portalu społecznościowym.

 

Kukiz napisał, że wśród tematów rozmowy była kwestia powtórzenia piątkowego głosowania. "Prawdopodobnie potrzebna byłaby uchwała Sejmu w tej sprawie i 2/3 głosów" – napisał.

 

Ponadto – jak poinformował – rozmowa dotyczyła także "konieczności zaangażowania prezydenta w złagodzenie sporu media vs. Kancelaria Sejmu, jeśli marszałek Senatu Stanisław Karczewski nie doprowadzi do porozumienia satysfakcjonującego dziennikarzy".

 

Kolejne tematy, jakie podjęto w rozmowie z prezydentem, to jak – napisał Kukiz – "instytucja +posła zastępczego+ aby rozdzielić władzę wykonawczą od ustawodawczej i przy okazji skończyć ze zwyczajem przekładania godzin posiedzeń Sejmu ze względu na brak kworum oraz z cyrkiem +wyciągania+ posłów opozycji, aby to kworum pozyskać". 

 

Kukiz przypomniał, że posłowie z ruchu Kukiz’15 proponują wprowadzenia instytucji "posła zastępczego" tak, aby każdy parlamentarzysta, który obejmie funkcję w rządzie, tracił swój mandat, który obejmowałby kolejny kandydat z listy danego ugrupowania. 

 

Jak relacjonował Kukiz, podczas spotkania rozmawiano także o "rozpoczęciu dyskusji nad wadami ustrojowymi – zmianą ordynacji wyborczej na większościową i poprawkach w ustawie referendalnej, aby naród mógł realizować prawa suwerena w sposób cywilizowany a nie na ulicy"; tematem rozmowy było także bezpieczeństwo państwa.

 

Prezydent Duda w niedzielę odbywa spotkania z szefami partii opozycyjnych. Spotkał się już z przewodniczącym Nowoczesnej Ryszardem Petru, prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Kukizem. Wieczorem o godz. 19.30 prezydent ma spotkać się z szefem PO Grzegorzem Schetyną.

 

Dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski powiedział na niedzielnym, popołudniowym briefingu, że rozmowy z liderami opozycji służą uspokojeniu nastrojów; dzięki nim prezydent ma też uzyskać szczegółową wiedzę o piątkowych wydarzeniach w Sejmie.

 

W sobotę prezydent zaapelował do wszystkich stron sceny politycznej o uspokojenie nastrojów. Oświadczył, że jest gotów do mediacji. Podkreślił także, że wszelkie zmiany dotyczące pracy dziennikarzy w Sejmie powinny być wprowadzane po konsultacjach z przedstawicielami zainteresowanych redakcji. 

 

W piątek w Sejmie posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę, w reakcji na planowane zmiany w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie oraz na wykluczenie z obrad przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z obrad posła PO Michała Szczerby. Obrady Sejmu zostały wznowione przez marszałka Sejmu w Sali Kolumnowej, tam odbyły się głosowania, m.in. został uchwalony budżet na 2017 r.

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Oni tego już nawet tego nie ukrywają. „Dla katolików nie ma miejsca w przestrzeni publicznej”

Redakcja malydziennik

Cała PRAWDA o szczepionkach. "Badania zostały przeprowadzone…" Dowiedz się, czy szczepić swoje dzieci

Redakcja malydziennik

NIE MA WĄTPLIWOŚCI: Teczka TW Bolka jest prawdziwa. Tzw. opinia Widackiego to…

Ładuję....