ARCHIWUM

"Kto ucieka od krzyża, ten ucieka od…” Franciszek PRZYWRACA nadzieję cierpiącym i nieszczęśliwym!

– Nie lękajcie się ciężaru dnia powszedniego, ciężaru trudnych okoliczności, jakim niektórzy z was muszą stawiać czoło. Oddajemy cześć świętemu krzyżowi, który jest znakiem i narzędziem naszego zbawienia. Kto ucieka od krzyża, ten ucieka od Zmartwychwstania! – mówił papież Franciszek podczas spotkania z duchowieństwem, osobami konsekrowanymi i seminarzystami. Odbyło się ono w katolickim seminarium duchownym w Kairze i stanowiło ostatni punkt papieskiej wizyty w tym kraju.

Egipt ubogacił Kościół bezcennym skarbem życia monastycznego. Czerpcie z przykładu św. Pawła Pustelnika, św. Antoniego, świętych ojców pustyni, wielu mnichów, którzy swoim życiem i przykładem otworzyli bramy nieba wielu braciom i siostrom – mówił Ojciec Święty podczas spotkania z duchowieństwem, osobami konsekrowanymi i seminarzystami. Odbyło się ono w katolickim seminarium duchownym w Kairze i stanowiło ostatni punkt papieskiej wizyty w tym kraju.

 

Franciszek przypomniał duchownym, że mają być zaczynem Królestwa Bożego.  „Chciałbym przede wszystkim podziękować za wasze świadectwo i za całe dobro, którego dokonujecie każdego dnia, działając pośród wielu wyzwań, a często niewielu pociech. Chciałbym też dodać wam otuchy! Nie lękajcie się ciężaru dnia powszedniego, ciężaru trudnych okoliczności, jakim niektórzy z was muszą stawiać czoło. Oddajemy cześć świętemu krzyżowi, który jest znakiem i narzędziem naszego zbawienia. Kto ucieka od krzyża, ten ucieka od Zmartwychwstania! „Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo” (Łk 12,32). Chodzi zatem o to, by wierzyć, świadczyć o prawdzie, siać i uprawiać, nie czekając na żniwa. W istocie zbieramy plony pracy rzeszy innych, osób konsekrowanych i świeckich, które gorliwie pracowały w winnicy Pańskiej: wasza historia jest ich pełna! A wśród wielu powodów do zniechęcenia oraz wielu proroków zagłady i potępienia, pośród wielu głosów negatywnych i zrozpaczonych jesteście siłą pozytywną, jesteście światłem i solą w tym społeczeństwie; jesteście lokomotywą, która ciągnie pociąg do przodu, prosto do celu; jesteście siewcami nadziei, budowniczymi mostów, osobami wprowadzającymi dialog i zgodę” – mówił Ojciec Święty.

 

Franciszek zaznaczył, że aby wypełnić te zadania, nie można ulegać pokusom, które każdego dnia stają na naszej drodze. Papież wymienił najważniejsze z nich. Jako pierwszą pokusę rezygnacji z przewodnictwa.

 

„Obowiązkiem Dobrego Pasterza jest prowadzenie owiec (por. J 10,3-4), doprowadzenie ich na zielone pastwiska i do źródła wody (por. Ps 23). Nie może on dać się ponieść rozczarowaniu i pesymizmowi: Cóż mogę zrobić? Zawsze jest pełen inicjatyw i kreatywności, jak źródło wytryskujące nawet wtedy, gdy jest wysuszone; zawsze obdarza czułością pocieszenia, nawet gdy jego serce jest złamane; jest ojcem, kiedy dzieci traktują go z wdzięcznością, ale zwłaszcza wówczas, gdy nie są mu wdzięczne (por. Łk 15,11-32). Nasza wierność Panu nigdy nie może zależeć od ludzkiej wdzięczności: «Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie» (Mt 6,4.6.18)” – mówił Franciszek.

 

Papież przestrzegł też przed narzekaniem, plotkowaniem i zazdrością. Mówił o szkodliwości porównywania się do innych. Zachęcił do odrzucenia indywidualizmu i dbania o własną tożsamość.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Niezwykłe miejsce: tylko na jednej wyspie wyświęcono 37 diakonów!

Redakcja malydziennik

III wojna światowa nie musi wybuchnąć! Ludzie muszą tylko…

Redakcja malydziennik

To przechodzi ludzkie pojęcie. Biskup nazwał homoseksualizm „darem od Boga”

Redakcja malydziennik
Ładuję....