Badania wskazują, że to wyborcy opozycji są bardziej negatywnie nastawieni do wyborców PiS oraz skłonni do większej nieufności i dehumanizacji niż wyborcy PiS wobec wyborców opozycji.
W dniach 24 września – 20 listopada 2018 roku Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziło badanie „Polaryzacja polityczna w Polsce. Jak bardzo jesteśmy podzieleni?”.
Najważniejszy ale i oczywisty wniosek badania mówi, że zarówno zwolennicy PiS jak i opozycji mają negatywny stosunek do swoich politycznych oponentów. Społeczeństwo jest podzielone.
Kolejne wnioski są dużo bardziej zaskakujące. Zwolennicy opozycji mają dużo bardziej negatywny stosunek do wyborców PiS niż odwrotnie. Są skłonni do większej ich dehumanizacji, izolacji i nieufności wobec nich oraz uważają, że to zwolennicy PiS są wobec nich bardziej agresywni.
Zwolennicy opozycji mają dużo gorszy stosunek do zwolenników PiS niż wobec najbardziej nielubianych grup społecznych (Żydów, muzułmanów, uchodźców, homoseksualistów).
Obie grupy tak samo przewidują negatywny stosunek swoich adwersarzy wobec siebie, sądząc, że ci drudzy dehumanizują ich.
Zwolennicy PiS mają częstszy kontakt ze zwolennikami opozycji a im częstsze są to kontakty, tym bardziej pozytywny mają stosunek do zwolenników opozycji.
Zwolennicy opozycji z małych miejscowości i wsi oraz w gorszej sytuacji materialnej, mają bardziej negatywny stosunek do zwolenników PiS niż bogatsi mieszkańcy dużych ośrodków.
Wobec toczącej się debaty i kolejnych przejawów agresji w mediach, wyniki te są zaskakujące.
Wbrew pozorom bowiem, to oskarżani o nienawiść i agresję zwolennicy PiS są skłonni do mniejszej agresji, wykluczania i dehumanizacji wobec zwolenników opozycji.
Źródło: Rzeczpospolita
Fot. Pixabay
ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/kaczynski-autorytarny-populista-prawa-czlowieka-zagrozone-w-polsce/