CYWILIZACJA

Kto i dlaczego chce wyrzucić katolików ze szpitali?

Hejt, jaki nieustannie sypie się na głowę prof. Bogdana Chazana powoli zaczyna mnie już irytować, ale o wiele ciekawsze, od czystej nienawiści, jaką budzi ten człowiek, pozostaje styl argumentacji przeciw niemu. Styl, który pokazuje, że jego rozmówcy nie mają zielonego pojęcia o katolicyzmie, a i medycyny nie rozumieją.

Najnowszym tego przykładem jest… wypowiedź posła PO (wcześniej SLD), prywatnie lekarza Bartosza Arłukowicz. Polityk ten, co jest już niemal standardem, zaatakował ministra Konstantego Radziwiłła za to, że współpracuje on z prof. Bogdanem Chazanem. „Trzeba zadać ministrowi Radziwiłłowi pytanie, po co znosił te standardy, żeby je potem budować z prof. Chazanem? I jakie to mają być standardy: oparte o encyklikę czy encyklopedię?" – mówił poseł.

 

A ja szczerze mówiąc współczuje serdecznie pacjentom lekarza, który chce je leczyć za pomocą danych z encyklopedii… Nie ma to, jak najnowsze, i jakże pogłębione dane. A na poważnie trzeba powiedzieć, że przeciwstawienie rozumu i wiary, wiedzy i zaangażowania religijnego – to jakiś dramatyczny stereotyp. Katolicy nie leczą przy pomocy encyklik, nie odrzucają medycyny. Encykliki są u nas podbudowane intelektualnie, uzasadnione, a  czysty fideizm jest herezją. 

 

Pomysł, że wiara i wiedza miałyby być sprzeczne to wymysł oświeceniowych filozofów, który przejęli później rozmaitej maści propagatorzy ateizmu. Z rzeczywistością nie ma on jednak nic wspólnego. Bez Kościoła nie byłoby współczesnej medycyny, szpitali i uniwersytetów. To katolicy (i protestanci zresztą też) kładli podwaliny pod matematykę, fizykę, biologię i genetykę, a także medycynę. Przeciwstawianie wiary nauce dowodzi więc głównie niewiedzy.

 

I wreszcie – warto pamiętać, że sprzeciw wobec aborcji, a właśnie to zarzuca się prof. Bogdanowi Chazanowi, nie wynika z wiary, ani tym bardziej z encykliki, ale… z używania sumienia, które mówi nie zabijaj najsłabszych i z przysięgi Hipokratesa, która jasno aborcji zakazuje. 

 

Budowanie tego rodzaju porównań czy analiz ma zaś służyć – i to też trzeba powiedzieć zupełnie wprost – usunięciu ludzi wierzących czy tylko kierujących się sumieniem – z publicznych szpitali czy z życia publicznego.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Ojciec Święty w drodze do Egiptu. To chrześcijanie są rdzenną ludnością tego kraju. Poznaj fakty!

Redakcja malydziennik

Mocna odpowiedź Dody na oskarżenia! PRZECZYTAJ !

Nie zgodziła się na aborcję, bo nie mogła zabić dziecka, które uratowało jej życie

Redakcja malydziennik
Ładuję....