RELIGIA

Ksiądz Sowa nigdy nie zdradził doktryny. A brak przychylności wobec PiS nie wyklucza z Kościoła!

Nie zgadzam się w wielu kwestiach z księdzem Kazimierzem Sową, uważam, że jego zblatowanie z biznesmenami i politykami było szkodliwe, zarówno dla niego, jak i dla Kościoła, jestem też zniesmaczony komentarzami na temat innych ludzi Kościoła, jakie on prezentował, ale… to wszystko nie oznacza, że przestał on być albo powinien przestać być księdzem, że można go za to ukarać kanonicznie.

Tak się bowiem składa, że przychylny stosunek do PiS czy nawet do jakichś mediów (w których mam przyjemność pracować) nie jest częścią doktryny Kościoła, której kapłan musi być wierny. Nie ma też wymogu, by ksiądz nie miał poglądów politycznych (choć ja akurat wolę, gdy są one wyrażane w ostrożny sposób, i to nawet w czasie prywatnych imprez). Jeśli czegoś od księdza wymagać można to wierności doktrynie. A w tej sprawie, moim zdaniem, nic księdzu zarzucić się nie da.

 

Uważna analiza jego wypowiedzi doktrynalnych nie pozwala na zarzucanie mu niewierności doktrynie (bo warto przypomnieć obu plemionom, że katolik może mieć różne poglądy polityczne), można uznać, że prezentował ją dość liberalnie, ale zawsze wewnątrz dopuszczalnej interpretacji. Można z jego interpretacjami się nie zgadzać, można z nimi polemizować, ale nie można określić ich przeciwnymi doktrynie.

 

A z własnego doświadczenia mogę powiedzieć – bo przez jakiś czas ksiądz Sowa mieszkał i odprawiał msze święte w parafii, do której często chodzę w tygodniu na liturgię – że w ich trakcie nigdy nie komentował rzeczywistości politycznej, a jego kazania była na temat i naprawdę przemyślane. Warto o tym pamiętać, bo niewierność PiS czy wrogi do niego stosunek nie oznacza jeszcze niewierności Kościołowi.

 

I dlatego warto zachować spokój. Ksiądz Kazimierz Sowa zadeklarował posłuszeństwo metropolicie i nie wątpię, że tak właśnie będzie. A kapłaństwo, o czym też warto przypomnieć, jest niezmywalne. Ksiądz Sowa zatem jest i będzie kapłanem. Na wieki. 

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Komunia dla wszystkich! Czy kardynał Kasper zapowiada kolejną „reformę” i dopuszczenie protestantów do katolickiej Eucharystii?

Redakcja malydziennik

Papież Franciszek wstrząśnięty wydarzeniami w Barcelonie! Zapewnił, że…

Redakcja malydziennik

Anglikanie coraz bardziej odchodzą od Ewangelii. Pierwszy… w Wielkiej Brytanii

Ładuję....