WYDARZENIA

KOSZMAR! Pół świnia – pół człowiek. To już nie science fiction, ale przerażająca rzeczywistość

To, co jeszcze niedawno wydawać się mogło koszmarnym snem pisarzy science fiction staje się na naszych oczach rzeczywistościach. Naukowcy stworzyli właśnie zarodki, które w części pochodzą od człowieka, a w części od świni, które określa się chimerami świńsko-ludzkimi.

I jak zawsze w takich przypadkach słyszymy, że to wielki sukces, który otwiera drogę do kolejnych badań i cudownych leków. Jakich? Tego oczywiście nie wiadomo, ale jeśli jesteś przeciw chimerom ludzko-zwierzącym to z pewnością jesteś zacofanym świrem, który obawia się postępu i nie chce leczenia chorób czy produkcji narządów do przeszczepów.

 

Oczywiście nawet zaangażowani w badania nad chimerami naukowcy przyznają, że do ich wykorzystania jeszcze daleka droga, a stworzenie chimer, z których można wytwarzać ludzkie komórki konieczne do hodowania tkanek, to – jak to ujmuje dr Jun Wu, uczestniczący w stworzeniu chimer ludzko-świńskich – „dopiero pierwszy krok” ku niezwykłym osiągnięciom.

 

Kłopot polega na tym, że metoda ta, i to nie tylko wśród bioetyków, którzy uznają, że istnieje „godność człowieka” budzi wątpliwości. Jakie? Po pierwsze wcale nie jesteśmy pewni, czy tworzenie chimer nie doprowadzi do zmian w genach i tkankach, których skutki są nie do przewidzenia. Część bioetyków zadaje także pytanie, czy tworzenie tego rodzaju chimer nie doprowadzi do wytworzenia zwierząt, które będą miały ludzką świadomość (lub jej zaczątek). 

 

Ale o wiele istotniejsze jest, co innego. Otóż tego typu manipulacja ludzką tożsamości nie tylko rozmywa granice między tym, co ludzkie a zwierzęce, ale też narusza godność ciała ludzkiego. A do tego dochodzi jeszcze niebezpieczeństwo tworzenia modyfikowanych genetycznie ludzi, ktorzy staną się nie tyle podmiotami, ile przedmiotami ludzkiego działania. 

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Chcą nam wepchnąć edukację seksualną do szkół tylnymi drzwiami?

Redakcja malydziennik

Bezczelni muzułmanie kpią sobie z Francuzów. Nazwali swoje dziecko… Dżihad!

Redakcja malydziennik

MIĘSO w składzie CZEKOLADY!? Jak się okazuje czekolady z BIEDRONKI…

M. A.
Ładuję....