RELIGIA

Kościół w Belgii przeprasza za… RASIZM. I ma za co przepraszać!

Kościół katolicki w Belgii przeprasza za to, że nieodpowiednio traktował ludzi „mieszanych rasowo” pochodzących od europejskich ojców i afrykańskich matek. Mowa o czasach kolonialnych, kiedy Belgia była jednym z najokrutniejszych krajów, kolonizujących Afrykę.

– Historia wielu metysów urodzonych z kongijskich, rwandyjskich czy burundyjskich matek i białych ojców (pracujących) w tych krajach jest mrocznym epizodem belgijskiej kolonizacji – napisali biskupi belgijscy w specjalnym oświadczeniu.

 

„Te dzieci określane były pogardliwie jako „mulaci”, a władze kolonialne, zarówno cywilne jak i kościelne, postrzegały ich jako realny problem. Wyrażamy ubolewanie z powodu uczestnictwa w tym procesie Kościoła katolickiego” – napisali biskupi. Wcześniej za uczestnictwo Kościoła w takich działaniach przeprosił biskup Johan Bonny w Antwerpi podczas sympozjum przeprowadzonego w belgijskim Senacie.

 

Biskupi przypomnieli, że wiele z dzieci z mieszanych związków było odbieranych rodzicom i oddawanych do sierocińców albo szkół z internatami prowadzonymi przez zakony. Oznaczało to dla nich zerwanie z rodziną i z własnymi korzeniami. W procesie odbierania dzieci rodzicom i przesyłania ich do Belgii, by oddać je do adopcji uczestniczyły także katolickie zakony, i to jeszcze w latach 50. i 60. XX wieku. 

 

Całe działania były jednak koordynowane przez państwo belgijskie. Stąd, jak podkreśla o. Tommy Scholtes SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Belgii, Kościół nie przeprasza tylko za swoje działania, ale też za postawę całego społeczeństwa.

Źródło: CatholicHerald.co.uk

Komentarze

Zobacz także

„Realistycznie patrząc nasze czasy wyglądają apokaliptycznie”. Mocne ostrzeżenie kardynała

Redakcja malydziennik

BRAWO! Amerykanie wybierają Boże Narodzenie a nie Zimowe Święta!

Redakcja malydziennik

Zaangażowany w tworzenie „Dominus Iesus”, dialogował z lefebvrystami – jednym słowem twardy zawodnik. Opus Dei ma nowego prałata

Redakcja malydziennik
Ładuję....