RELIGIA

Kościół w Belgii przeprasza za… RASIZM. I ma za co przepraszać!

Kościół katolicki w Belgii przeprasza za to, że nieodpowiednio traktował ludzi „mieszanych rasowo” pochodzących od europejskich ojców i afrykańskich matek. Mowa o czasach kolonialnych, kiedy Belgia była jednym z najokrutniejszych krajów, kolonizujących Afrykę.

– Historia wielu metysów urodzonych z kongijskich, rwandyjskich czy burundyjskich matek i białych ojców (pracujących) w tych krajach jest mrocznym epizodem belgijskiej kolonizacji – napisali biskupi belgijscy w specjalnym oświadczeniu.

 

„Te dzieci określane były pogardliwie jako „mulaci”, a władze kolonialne, zarówno cywilne jak i kościelne, postrzegały ich jako realny problem. Wyrażamy ubolewanie z powodu uczestnictwa w tym procesie Kościoła katolickiego” – napisali biskupi. Wcześniej za uczestnictwo Kościoła w takich działaniach przeprosił biskup Johan Bonny w Antwerpi podczas sympozjum przeprowadzonego w belgijskim Senacie.

 

Biskupi przypomnieli, że wiele z dzieci z mieszanych związków było odbieranych rodzicom i oddawanych do sierocińców albo szkół z internatami prowadzonymi przez zakony. Oznaczało to dla nich zerwanie z rodziną i z własnymi korzeniami. W procesie odbierania dzieci rodzicom i przesyłania ich do Belgii, by oddać je do adopcji uczestniczyły także katolickie zakony, i to jeszcze w latach 50. i 60. XX wieku. 

 

Całe działania były jednak koordynowane przez państwo belgijskie. Stąd, jak podkreśla o. Tommy Scholtes SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Belgii, Kościół nie przeprasza tylko za swoje działania, ale też za postawę całego społeczeństwa.

Źródło: CatholicHerald.co.uk

Komentarze

Zobacz także

Jeżeli nadal myślisz, że Franciszek jest lewakiem, to lepiej zobacz co powiedział ostatnio o kopalniach!

Redakcja malydziennik

To jest żywy Kościół. Trzeba go tylko zobaczyć!

Redakcja malydziennik

KONIECZNIE PRZECZYTAJ! Ostatni wywiad z kard. Gerhardem Müllerem przed usunięciem z urzędu! "Papież nie może zmienić nauki Chrystusa"

Ładuję....