RELIGIA

Kościół potępia pedofilię: Nie idziemy na kompromis!

Żadne środowisko nie może iść na kompromis w kwestii pedofilii. Kościół katolicki w Polsce wprowadził w życie system ochrony nieletnich – mówił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Jego zdaniem konieczna jest narodowa strategia prewencyjna obejmująca wszystkie środowiska.

Dziś w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja na rzecz przeciwdziałania pedofilii w Kościele "Przerwać milczenie". Jak podkreśla rzecznik episkopatu, pedofilia "to jedno z najcięższych przestępstw", dlatego Kościół katolicki w Polsce wypracował i wprowadził w życie system ochrony nieletnich"Liczy się przede wszystkim dobro dzieci i młodzieży".

 

– W każdej diecezji powołany został delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, do którego można się zwrócić w przypadkach podejrzenia o popełnienie przestępstwa przez osobę duchowną. Ponadto funkcjonuje kościelne Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie, które monitoruje sytuację i przeciwdziała patologii oraz niesie pomoc psychologiczną i terapeutyczną. Centrum wdrożyło odpowiednie procedury. Przeszkolonych zostało już około 2 tys. osób, które są przygotowane do niesienia pomocy pokrzywdzonym i prewencji – poinformował ks. Rytel-Andrianik.

 

Zaznaczył, że "liczy się przede wszystkim dobro dzieci i młodzieży". – Kościół od lat z determinacją powtarza: zero tolerancji dla pedofilii. Poza konsekwencjami prawnymi, osoba dopuszczająca się pedofilii w Kościele ponosi także odpowiedzialność kanoniczną i musi się liczyć z możliwością wydalenia ze stanu kapłańskiego – powiedział rzecznik KEP.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze

Zobacz także

Papieska Akademia Życia, imigracji i ochrony środowiska, czyli jak rozmyć tożsamość przed lingwistyczne sztuczki

Redakcja malydziennik

Nie można podjąć walki, jeśli nie… FRANCISZEK DO WALCZĄCYCH CHRZEŚCIJAN!

Małżeństwo w naszych czasach? Franciszek nie ma wątpliwości, że potrzeba wiele…

Redakcja malydziennik
Ładuję....