WYDARZENIA

Kościół jasno o użyciu broni chemicznej: to LUDOBÓJSTWO

Nie tylko użycie broni chemicznej, ale także ataki na koptyjskie kościoły dwa tygodnie temu, uwzględnił w przemówieniu w ONZ przedstawiciel Watykanu. „Stolica Apostolska jest głęboko zaniepokojona tym, co dzieje się obecnie na Bliskim Wschodzie” – powiedział abp Bernardito Auza.

Rada Bezpieczeństwa ONZ spotkała się na otwartej debacie o sytuacji bliskowschodniej z uwzględnieniem kwestii palestyńskiej. Przemawiał na niej także watykański obserwator. Abp Bernardito Auza przypomniał, że „Liban z heroizmem dźwiga ciężar, jakim jest goszczenie milionów uchodźców z sąsiednich krajów i terytoriów w stanie konfliktu”.

 

Liban dręczony jest także przez zbrojne ugrupowania, dążące do destabilizacji kraju. Teoretycznie wcześniej ich rozbrojenie nakazała Rada Bezpieczeństwa, jednak ta decyzja nie poskutkowała. Ponadto podobne grupy, nieraz terrorystyczne, działają w sąsiednich krajach.

 

W kontekście Ziemi Świętej papieski dyplomata przypomniał, że od 1947 r. Watykan stale popiera tam rozwiązanie w formie dwóch pokojowo współistniejących państw – izraelskiego i palestyńskiego. Uznał także, że jedyną możliwością doprowadzenia do takiej sytuacji są negocjacje. "Papież zapewnia o modlitwie i stałej trosce o uzdrowienie głębokich ran dzielących obie strony konfliktu, które jednostronne decyzje czy akty przemocy mogą jedynie pogłębić" – przypomniał abp Auza.

 

Na temat bliskowschodnich konfliktów mówił, że „niewyobrażalnych aktów barbarzyńskich dokonuje się z powołaniem na Boga czy religię” – powiedział abp Auza, zwracając uwagę na atakowanie przez ekstremistów mniejszości etnicznych i religijnych od tysiącleci tam obecnych oraz niszczenie ich dziedzictwa kulturowego.

 

Wezwał także w imieniu Watykanu do nie zapominania o nich i ochrony ich przed ludobójstwem. Wzywa też zwierzchników religijnych do potępiania terroryzmu i nietolerowania użycia religii jako pretekstu do działań przeciw godności i prawom człowieka, zwłaszcza do życia i do wolności religijnej. Ponadto przestrzega przed sprzedażą w rejony objęte konfliktem broni, często używa się potem przeciw szkołom, szpitalom czy innym infrastrukturom cywilnym.

 

Przemawiając tam 20 kwietnia abp Auza złożył w imieniu swojej delegacji kondolencje rodzinom ofiar, zapewniając je o modlitwie. Przypomniał także modlitwę Papieża po niedawnych atakach w Egipcie i Syrii: „Niech Pan nawróci serca ludzi, którzy sieją terror, przemoc i śmierć”. Ponadto dodał, że podczas planowanej na 28 i 29 kwietnia wizyty w Egipcie Franciszek „podkreśli raz jeszcze, iż nie ma większego antidotum na przemoc i nienawiść, jak dialog i spotkanie”.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Nieznana wizja Jana Pawła II o Polsce! ZOBACZ co się stanie!

Adam Gaafar

Kolejne państwo nie bawi się z bojownikami ISIS w ciuciubabkę! Za samo dołączenie do terrorystów Norweg trafi do więzienia na…

Redakcja malydziennik

JUŻ wkrótce WIELKIE NAWRÓCENIE ŻYDÓW! Rabin Kaduri to potwierdził!

Redakcja malydziennik
Ładuję....