ARCHIWUM

Kościół – celem kolejnego ataku terrorystów… To mogła być kolejna masakra przeciw chrześcijanom. W Europie

Kościół Temppeliaukio w Helsinkach, tzw. kościół w skale będący jedną z głównych atrakcji turystycznych stolicy Finlandii, miał być celem zamachu terrorystycznego – potwierdziła w poniedziałek fińska policja.

Przed kościołem ustawiono tego samego dnia betonowe zapory. 

 

„Według posiadanych informacji Kościół Temppeliaukio mógł być celem zamachu terrorystycznego. Policja zastosowała wszystkie możliwe procedury w celu wyjaśnienie zagrożenia” – głosi opublikowany w internecie policyjny komunikat. 

 

Jak zaznaczył dziennik „Helsingin Sanomat” policja nie potwierdziła, czy zareagowała w ten sposób na doniesienie od osoby prywatnej, czy też informacje o możliwym akcie terroru pochodziły z jej własnych działań operacyjnych.

 

W niedzielę w okolicach kościoła Temppeliaukio policja przeprowadziła poszukiwania osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa, ale nikogo nie zatrzymała. Policja nie informowała, że akcja ta ma związek z potencjalnym atakiem terrorystycznym, ponieważ nie chciała wzbudzać niepotrzebnej paniki wśród mieszkańców.

 

W poniedziałkowym komunikacie policja zapewniła, że stale ocenia zagrożenie i stara się zagwarantować bezpieczeństwo obywatelom. Poinformowała również, że nie będzie kontynuować poszukiwań osób podejrzanych. Postawione przed kościołem betonowe zapory nie zostaną na razie usunięte. 

 

W środę fińska służba kontrwywiadu SUPO przedstawiła nową ocenę zagrożenia atakami terrorystycznymi. W Finlandii obowiązuje obecnie podwyższony czyli drugi w czterostopniowej skali stopień zagrożenia aktami terroru. Skala ta obejmuje stopnie niski, podwyższony, wysoki i bardzo wysoki. Jak zaznaczono, zagrożenie terroryzmem jest w Finlandii tak duże jak nigdy wcześniej. Według SUPO w Finlandii jest około 350 osób, określonych jako „sprzyjające” terroryzmowi, tj. takich, które mogą być potencjalnie zaangażowane we wspieranie działalności terrorystycznej. 

 

W helsińskim ewangelickim kościele Temppeliaukio jest 750 miejsc siedzących. Jest on popularnym miejscem koncertów i innych imprez kulturalnych. Kościół został wykuty w skale pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Każdego roku odwiedza go kilkaset tysięcy turystów. (PAP)

 

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

95% dzieci z zespołem Downa to ofiary aborcji. Czy można tę rzeź jakoś zatrzymać?

Redakcja malydziennik

„Nieomylność Kościoła nie chroni przed błędami w ocenie”

Redakcja malydziennik

Niezwykłe szczęście. Jeden z solistów Chóru Aleksandrowa w ostatnim momencie dostał zgodę, by nie lecieć. Powód…

Redakcja malydziennik
Ładuję....