POLITYKA

Kontrowersje wokół energii atomowej! Przy wszystkich elektrowniach jądrowych w Rosji powstaną…

Wokół wszystkich 10 elektrowni jądrowych w Rosji powstaną strefy bezpieczeństwa w celu wzmocnienia ich ochrony przed zagrożeniem terrorystycznym – poinformował rząd. Na obszarze tych stref wprowadzone zostaną ograniczenia wjazdu i pobytu osób postronnych.

Rozporządzenie rządu dotyczące stref zostało w środę opublikowane na oficjalnym portalu prawnym Federacji Rosyjskiej. Prócz elektrowni jądrowych wskazano w nim także składowiska odpadów promieniotwórczych, miejsca przechowywania materiałów radioaktywnych oraz instalacje przyszłej pływającej elektrowni atomowej Akademik Łomonosow.

 

Przepisy o wzmocnieniu ochrony antyterrorystycznej obiektów nuklearnych w Rosji weszły w życie w styczniu br. W roku 2015 informowano o projekcie przepisów i planach specjalnych stref bezpieczeństwa. Projekt przewidywał wówczas wprowadzenie restrykcji dotyczących wjazdu do tych stref i przebywania w nich, ograniczeń w przestrzeni powietrznej, w prowadzeniu działalności gospodarczej i biznesowej, użytkowaniu zasobów naturalnych i nieruchomości.

 

W listopadzie 2015 roku koncern Rosenergoatom, który zarządza rosyjskimi elektrowniami atomowymi, poinformował, że wszystkie siłownie zaczęły funkcjonować we wzmocnionym trybie bezpieczeństwa w związku z podnoszeniem w kraju poziomu bezpieczeństwa antyterrorystycznego. Po raz ostatni informowano o zaostrzeniu środków bezpieczeństwa na obiektach nuklearnych w Rosji w kwietniu, po zamachu bombowym w metrze w Petersburgu.

 

W elektrowniach atomowych wytwarzanych jest ponad 18 proc. energii elektrycznej produkowanej w Rosji.

 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Kapelan nowojorskiej Policji wyprorokował zwycięstwo Trumpa. Teraz mówi o rzeczach, jakie Bóg szykuje dla USA za sprawą Trumpa

Redakcja malydziennik

Co za absurd! Sąd w Olsztynie nie unieważnił wyroku z 1949 r. za ośmieszanie i obrażanie ZSRR

Redakcja malydziennik

„To jest wszystko tą mgłą tajemnicy owiane”. Znamy szczegóły spotkań Kaczyńskiego z Merkel

Ładuję....