POLITYKA

Konsul honorowa Szonert-Binienda zawieszona w pełnieniu obowiązków

Konsul honorowa RP w Ohio (USA) Maria Szonert-Binienda została zawieszona w pełnieniu obowiązków – dowiedziała się w niedzielę PAP w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Dalsze decyzje – według informacji PAP – zapadną po powrocie szefa MSZ z Australii, gdzie składa on wizytę.

"Bardzo dobrze, że taka decyzja została podjęta, gdyż sprawa jest bardzo skomplikowana i poważna. Wszystko wymaga dogłębnego wyjaśnienia" – powiedziała PAP w niedzielę Maria Szonert-Binienda, która uczestniczyła w Toruniu w XX Forum Polonijnym "Wspólnie odpowiedzialni za Polskę".

 

Jak dodała, "oburza ją informacja o tym, że mecenas Roman Giertych oskarża ją o wykonanie fotomontażu". "Nigdy nie wykonałam żadnego fotomontażu, a tego, który wywołał burzę, nie wrzuciłam. Podkreślam raz jeszcze, że moje konto na Facebooku zostało zhakowane, a na Twitterze takowego nie mam. Oświadczam z całą mocą, że nie mam nic wspólnego ze zrobieniem fotomontażu pana Donalda Tuska w mundurze SS" – powiedziała.

 

Już w sobotę konsul honorowa podkreśliła w oświadczeniu dla PAP, że kampania medialna przeciwko niej odbywa się w następstwie decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 11 kwietnia 2017 r., która pozytywnie rozpatrzyła jej skargę "na manipulacje stacji TVN 24, zniesławiające ekspertów zaangażowanych w sprawę śledztwa smoleńskiego". 

 

W niedzielę Szonert-Binienda oceniła, że atak na nią jest "próbą uprzedzenia dokładnej informacji o tej manipulacji, która ukaże się w najbliższym czasie". 

 

"Będę broniła swojego dobrego imienia, ale przede wszystkim polskiej racji stanu. Wszystkie ataki na mnie i na prof. Biniendę są próbą przeszkodzenia w dojściu do prawdy o katastrofie smoleńskiej" – dodała.

 

Szonert-Binienda w piątek oddała się do dyspozycji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. 

 

Kierownictwo MSZ wcześniej przeprowadziło rozmowę z konsul honorową. Chodziło o sprawę zamieszczenia w mediach społecznościowych na profilu Szonert-Biniendy zdjęcia przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w mundurze SS.

 

Premier Beata Szydło poinformowała w sobotę na konferencji w Brukseli, że oczekuje szybkiej decyzji ministra spraw zagranicznych w sprawie konsul honorowej.

 

W sobotę po południu w oświadczeniu przekazanym PAP konsul honorowa, która uczestniczyła w XX Forum Polonijnym w Toruniu, poinformowała, że jej konto na Facebooku zostało zhakowane, a Twittera nie używa w ogóle. 

 

Wcześniej w piątek Szonert-Binienda napisała na Facebooku: "W związku z tym, że moje stare prywatne wpisy zostały przedstawione w mediach jako moje wypowiedzi w oficjalnej roli Konsula Honorowego RP, zawieszam swoją działalność na FB".

 

W sobotę pełnomocnik Donalda Tuska, mec. Roman Giertych skierował wniosek do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie znieważenia szefa Rady Europejskiej przez konsul honorową RP w Ohio. 

 

Postanowiliśmy skłonić prokuraturę do działania; to skandal, który fatalnie wpływa na reputację Polski; w głowie się nie mieści, że ktoś taki może być konsulem – powiedział w sobotę Donald Tusk, odnosząc się do publikacji konsul honorowej RP w Ohio.

 

Obecnie na całym świecie działa ponad 200 polskich konsulów honorowych. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Gdzie się podział obiektywizm Wirtualnej Polski w sprawie Michnika?

Trump po raz kolejny ZMASAKROWAŁ polityczną poprawność: przestał przelewać pieniądze na ONZ i sam zaczął je rozdzielać. Wcześniej dyskryminowani byli chrześcijanie

Redakcja malydziennik

Cała sprawa z orzeczeniem sądu spływa po Trybunale Konstytucyjnym: "poza jurysdykcją całego sądownictwa powszechnego są sprawy dotyczące wyboru prezesa TK, oraz możliwość oceny Prezydenta RP&quot

Redakcja malydziennik
Ładuję....