ARCHIWUM

Konkurs na kretynizm roku lewicy rozstrzygnięty. Zwycięzcą są europejscy socjaliści, którzy…

Lewica nie od dziś sugeruje, że jej celem jest "ocalenie UE". Przed czym? Właśnie to ujawniono.

Zdaniem eurodeputowanych z Partii Europejskich Socjalistów zagrożeniem dla Unii Europejskiej jest neoliberalna i konserwatywna polityka, ekstremizm oraz populizm. W sobotę w Pradze zakończył się dwudniowy kongres tego ugrupowania pod hasłem "Ocalić Europę".

 

"Te lata nierozsądnych działań oszczędnościowych, rosnących nierówności i niepewności doprowadziły do utworzenia gruntu podatnego na desperację" – czytamy w deklaracji polityków z Partii Europejskich Socjalistów (PSE).

 

Według nich "tę sytuację populiści wykorzystali do propagowania kłamstw, nienawiści, podziałów, jak pokazały nam wyniki brytyjskiego referendum (w którym zadecydowano o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE – PAP) czy amerykańskie wybory" prezydenckie, w których zwyciężył Donald Trump.

 

"W wielu krajach skrajna prawica stała się ponurą rzeczywistością" – głosi dalej deklaracja.

 

Eurodeputowani z PSE zwrócili też uwagę na "duże wyzwania" w najbliższych miesiącach, m.in. "kluczowe wybory w różnych krajach członkowskich w 2017 roku i później".

 

Ponadto w tekście odniesiono się również do sytuacji w aspirującej do członkostwa w UE Turcji. Wezwano tureckie władze to "powrotu do wiarygodnego procesu politycznego i wznowienia politycznego dialogu".

 

Agencja AFP przypomina, że pod koniec listopada tureckie władze uniemożliwiły delegacji kilkunastu eurodeputowanych PSE spotkanie z współprzewodniczącym głównej prokurdyjskiej tureckiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), Selahattinem Demirtasem, aresztowanym w związku ze śledztwem wokół terroryzmu. Druga współprzewodnicząca partii Figen Yuksekdag również została aresztowana.

 

Podobne działania tureckich władz są ostro krytykowane przez Unię Europejską i negatywnie wpłynęły na relacje Ankary z Brukselą. Posłowie z PSE w deklaracji wyrazili "głębokie zaniepokojenie aresztowaniem w Turcji współprzewodniczących HDP i umieszczeniem w areszcie członków HDP, dziennikarzy i obrońców praw człowieka". Podkreślono jednocześnie, że "PSE chce, by Turcja była w pełni zakorzeniona w Unii Europejskiej".

 

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wezwał w niewiążącej rezolucji do zamrożenia negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE w reakcji na represje tureckich władz po nieudanym lipcowym zamachu stanu. W odpowiedzi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że jeśli UE nadal będzie grozić Ankarze zamrożeniem negocjacji akcesyjnych, Turcja otworzy granice i zezwoli na przejazd migrantów do UE.

 

Stosunki między Unią a Ankarą coraz bardziej napięte. Turcja odrzuca m.in. możliwość wprowadzenia zmian do swojego prawa antyterrorystycznego, co było jednym z warunków zniesienia przez Unię wiz. Bruksela zobowiązała się przyspieszyć prace nad liberalizacją wizową w ramach zawartej w marcu umowy w Turcją w sprawie powstrzymania napływu migrantów do UE przez Grecję.

 

Negocjacje akcesyjne UE-Turcja zostały otwarte w 2005 roku; od tamtej pory postęp w rozmowach jest niewielki.

 

(PAP)

 

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Znamy pierwsze wyniki wstępnej sekcji zwłok ofiar katastrofy Tu 154!!!!

Redakcja malydziennik

Kukiz współczuje … Schetynie!

Redakcja malydziennik

To jest niepokojące. I dlatego trzeba zmienić Prawo wodne: Polska ma mniej wody niż Egipt

Redakcja malydziennik
Ładuję....