WYDARZENIA

KONIECZNIE ZOBACZ co znaleziono w tureckim jeziorze!

Zagubiony 3000-letni zamek został odkryty przez archeologów z Uniwersytetu Yüzüncü Yil Uniwersytetu Yül, pracującego z zespołem nurków w jeziorze Van w Turcji.

Za spektakularne ruiny uważa się twierdzę zbudowaną przez cywilizację Uratu, która rozkwitła w epoce żelaza między IX a VI wiekiem pne.

 

W wywiadzie dla tureckiej agencji informacyjnej Andalou Agency, podwodny kamerzysta i szef zespołu nurkowego, Tahsin Ceylan wyjaśnił, że inni nurkowie i archeolodzy, którzy znali jezioro, odradzali zespołowi prowadzenie poszukiwań, twierdząc, że mało prawdopodobne jest, aby znaleźli zamek w wodzie.

 

Ale ostatecznie odkryli, że niezwykłe ruiny są częścią rozległego terenu, który rozciąga się na około kilometrze. Pomimo tego, że przez wieki były pod wodą, wysokość widocznych części pozostałych murów fortecy wynosi od 10 do 13 stóp wysokości.

 

Pan Ceylan powiedział tureckiej gazecie Hürriyet Daily News : "Wiele cywilizacji i ludzi osiedliło się wokół jeziora Van. Nazwali je "Górnym morzem" i wierzyli, że ma w sobie wiele tajemniczych rzeczy. Jezioro Van ma historię około 600 000 lat.  Mając to na uwadze, pracujemy nad ujawnieniem tajemnic jeziora" – powiedział. "To prawdziwy cud, że odnaleźliśmy ten podwodny zamek. Archeolodzy przyjeżdżają tutaj, aby zbadać historię zamku i dostarczyć więcej informacji na jego temat" – dodał.

 

Urartu, zwane także królestwem Van, było starożytnym narodem obejmującym części współczesnej Turcji, Armenii i Iranu. Uważa się, że jezioro Van było ważnym obiektem dla cywilizacji.

 

"Badania przeprowadzono na podwodnej części historycznego zamku Urartian w naszym mieście, ujawniając, że ma ona prawie 3000 lat", powiedział gubernator okręgu Adilcevaz Arif Karaman.

 

To nie pierwsze odkrycie, jakiego zespół dokonał w jeziorze. W ubiegłym roku znaleźli obszar o powierzchni 1,5 mil kwadratowych, pełny dziwacznych stalagmitów, które nazywali "podwodnymi kominami bajkowymi".

Źródło: independent.co.uk

Komentarze

Zobacz także

Dzihadyści ostrzegają: Manchester to tylko początek. ZOBACZ WSTRZĄSAJĄCE NAGRANIE

Szatan boi się ekipy Trumpa. To widać, słychać i czuć!

Redakcja malydziennik

CEJROWSKI ostro o wyborach i TUSKU! „Od urodzenia do naturalnej śmierci…”

Adam Gaafar
Ładuję....