CYWILIZACJA

Koniec ze starością! Czy dzięki Rosjanom będziemy wiecznie młodzi?

Rosyjscy naukowcy opracowali „eliksir młodości”. Na razie substancja okazała się skuteczna w przypadku zwierząt. Naukowcy są optymistami i wierzą, że pomoże hamować proces starzenia także u ludzi.

Zwierzęta, która otrzymywały w wodzie pitnej specjalny preparat, nie doświadczały problemów zdrowotnych towarzyszących podeszłemu wiekowi – podkreślają naukowcy na łamach amerykańskiego pisma „Aging". Naukowcy zauważyli, że podawany zwierzętom preparat zapobiegał rozwojowi jaskry i dystrofii siatkówki. Hamował choroby serca, łysienie i siwienie, poprawiał aktywność płciową.

 

Badania, które opisuje pismo „Aging” przeprowadzili wspólnie naukowcy szwedzcy z rosyjscy. To bowiem na moskiewskim uniwersytecie im. M.W. Łomonosowa naukowcy odkryli SkQ1 – antyoksydant hamujący mutację w mitochondriach, nazywanych komórkowymi elektrowniami. Zdaniem naukowców pomaga on chronić komórki przed reaktywnymi formami tlenu. Badania nad tym preparatem trwają od lat 70. ubiegłego wieku. 

 

W ramach eksperymentu naukowcy dodawali do wody pitnej myszom zmodyfikowanym genetycznie, tak by szybciej się starzały, niewielkie dawki SkQ1. Grupa kontrolna piła zwykłą wodę. Różnice zaczęły się pojawiać po ok. 100 dniach. Podczas gdy myszy z grupy kontrolnej padały, te korzystające z SkQ1 nie doświadczały żadnych objawów związanych z wiekiem.

 

W tej chwili preparat jest już w fazie badań klinicznych z udziałem ludzi. Na rynek może trafić za trzy lata. Czy więc w końcu starość nie będzie nam straszna?

 

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Nielegalny imigrant zatrzymany w Polsce, ukrywał się w…

Nauka i wiara – jak ją pogodzić ? ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

BETLEJEM w Warszawie 04 stycznia tj. piątek 2019 r.

Redakcja malydziennik
Ładuję....