POLITYKA

Koniec z podwyżkami cen wody co roku! Aktualna cena będzie obowiązywała aż do…

Choć nie brakuje głosów, że wraz z wejściem w życie uchwalonego niedawno przez Sejm prawa wodnego, ceny wody drastycznie wzrosną, to ministerstwo środowiska uspokaja. "Ceny wody pozostaną na niezmienionym poziomie do 2019 r." – zapewnił wiceminister środowiska, Mariusz Gajda.

Wprowadzenie nowego prawa wodnego spotkało się ze strony opozycji z licznymi głosami o podwyżkach cen wody. Jak pisze „Gazeta Polska Codziennie”, już w tym roku część przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych zafundowało Polakom podwyżki cen wody. Ceny wody i odprowadzania ścieków – wg raportu NIK z 2016 r. – są jednymi z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Wzrost cen jeszcze kilka lat temu sięgał nawet 70%. Pojawiały się również przykłady dążenia gmin do podnoszenia cen wody, by z tych zysków finansować inne zadania.

 

Wiceminister środowiska Mariusz Gajda zapewnia, że nowe prawo wodne nie doprowadzi do nagłego, dużego wzrostu cen wody i pozostaną one niezmienione do 2019 r. Gajda dodaje, że przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne nie powinny wykorzystywać ustawy do podnoszenia cen.

 

Aby temu zaradzić, ministerstwo z inicjatywy ministra środowiska Jana Szyszki i ministra Henryka Kowalczyka powoła regulatora cen, który zatwierdzać będzie taryfy dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych na okres nie krótszy niż 3 lata i nie dłuższy niż 5. Ma to zapobiec sytuacjom, gdzie przedsiębiorstwa ceny wody podnosiły praktycznie co rok – podaje Gazeta Polska Codziennie.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze

Zobacz także

Policja aresztowała 33-latka! Śledczy podejrzewają go o pedofilię!

Redakcja malydziennik

Jedyny program naprawy Polski, jaki może się udać!

Polska powinna uznać Jerozolimę za stolicę Izraela. Mocny apel!

Redakcja malydziennik
Ładuję....