POLITYKA

Koniec litości dla oszustów i złodziei. Resort sprawiedliwości zapowiada elektroniczny rejestr przestępców

Resort Zbigniewa Ziobry pracuje nad reformą kodeksu wykroczeń. Powstanie m.in. elektroniczny rejestr złodziei, będzie zmniejszona kwota za kradzież jako wykroczenie – informuje dzisiejsza "Rzeczpospolita"

W Polsce co roku sądy rozstrzygają ok. 600 tys. drobnych spraw karnych. Dotyczą one m.in. mandatów za przekroczenie prędkości dla złapanych przez m.in. fotoradary. Zapowiadane zmiany mają dotyczyć głównie drobnych spraw, tych o nikłej szkodliwości społecznej. Po reformie funkcjonariusze policji będą mogli wręczyć mandat osobiście w domu. Wydłuży się też czas jego zapłaty: z tygodnia do dwóch.
 
 
Pomysł ministerstwa sprawiedliwości nie ogranicza się tylko do wykroczeń drogowych. "Zmiany w kodeksie wykroczeń mają też odczuć drobni złodzieje. MS proponuje stałą i niższą niż dziś kwotę progową dla kradzieży" – czytamy w Rzeczpospolitej.

 

Oznacza to, że złodziej, który ukradnie coś powyżej 400 zł, odpowie za swój czyn jak za przestępstwo. Na ten czas kwota kradzieży uznawana jako wykroczenie wynosi (aż!) 1000 zł. W przypadku niższej wartości przedmiotu będzie to traktowane jak wykroczenie. Ministerstwo pracuje też na stworzeniem elektronicznego rejestru złodziei, który ma ułatwić pracę policji i sądom.

Źródło: Telewizja Republika; Rzeczpospolita

Komentarze

Zobacz także

KONIECZNIE ZOBACZ wywiad z Polakiem, który zabija terrorystów z ISIS

Polska będzie rozmawiać z Ukraina o polityce historycznej. WRESZCIE ZAKOŃCZĄ SIĘ NIEPOROZUMIENIA!

Redakcja malydziennik

Ktoś buchnął księdzu 2.000.000 PLN! Prokuratura twierdzi, że zatrzymanych będzie naprawdę wielu!

Redakcja malydziennik
Ładuję....